español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Argentiny a návratu do ČR

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires informuje, především pro účely návratu českých občanů z Argentiny a cestování do Argentiny, o pravidlech návratu do ČR, situaci v Argentině a opatřeních místních orgánů v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a onemocnění COVID-19.

Doporučujeme českým občanům v Argentině a těm, kteří se do Argentiny chystají, aby se registrovali v systému DROZD.

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v ČR a ve světě a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí.

Při návratu ze zahraničí již není třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti. Nadále se však doporučuje ověřit si podmínky přepravy (včetně doložení bezinfekčnosti, tj. test, očkování, prodělání nemoci) přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak).

Zde naleznete přehled minulých ochranných opatření MZdr ČR.

Seznamte se s uvolněnými pravidly návratu do ČR.

Pro cestování nadále věnujte pozornost Rozcestníku informací k cestování do zahraničí.

Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19 naleznete pro případ potřeby zde.

 


VSTUP NA ÚZEMÍ ARGENTINY

Od 1. 11. 2021 mohou bezvízoví turisté do Argentiny přicestovat, a to za předpokladu, že mají plné očkování (zpravidla dvě dávky) a disponují příslušným očkovacím certifikátem (Argentina uznává národní vakcinační certifikáty de facto všech zemí světa). Čeští turisté s očkovacím certifikátem EU tedy mohou zemi navštívit.

Pro vstup na území Argentiny je dále nutno disponovat negativním PCR testem, ne starším 72 hodin, a rovněž zdravotním pojištěním, které plně kryje veškeré výlohy spojené s nákazou koronavirem. PCR test lze nahradit potvrzením o prodělání nemoci Covid-19 v posledních třech měsících. Všechny zmíněné doklady by měly být v angličtině nebo španělštině.


OČKOVANÉ OSOBY

Očkované osoby mohou do Argentiny přicestovat (viz výše) a mají neomezený přístup ke službám.


TESTOVANÉ OSOBY

Neočkované osoby nebo osoby s nekompletním očkováním nemohou do Argentiny v turistickém režimu přicestovat. Argentina však nevyžaduje očkování pro přístup ke službám.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby s prodělaným covidem (které nedisponují negativním PCR testem) v zásadě mohou do Argentiny přicestovat, přesná úprava tohoto režimu však neexistuje, a proto doporučujeme věc v takovém případě konzultovat s námi. Každopádně je nutno disponovat lékařským potvrzením o prodělaném covidu a bezinfekčnosti, a to ve španělském nebo anglickém jazyce. Záležitost nemá vliv na přístup ke službám.


DĚTI

Děti do šesti let věku jsou osvobozeny od povinnosti disponovat pro vstup do Argentiny negativním PCR testem (stejně tak očkováním).


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Pro vstup do Argentiny (a rovněž opuštění země) je ve všech případech nutno online vyplnit elektronické čestné prohlášení, a to nejdříve 48 hodin před vstupem (dříve nelze). Za nezletilé vyplní čestné prohlášení jejich zákonný zástupce (rodič).


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Aktuálně má Argentina 9,05 mil. potvrzených případů nakažení koronavirem, z toho 128 tisíc úmrtí. Poslední denní přírůstek je 453 nakažených. V nedávné době došlo ke zbrzdění šíření nákazy, avšak nyní se situace zhoršuje.

V současné době panuje relativní uvolnění restrikcí. V otevřeném prostoru není třeba mít roušku, nejsou-li v okolí další osoby. Pořádat lze společenské akce (sportovní, fitness, kulturní, náboženské) i ve vnitřních prostorách, dle povahy s naplněním 50 % nebo až 100 % kapacity, vždy však za dodržení roušek, rozestupů a ventilace. Provoz obnovily obchody a restaurace, a to za přísných sanitárních opatření. Opatření se však často mění.

Vnitrostátní letecká, vlaková a dálková autobusová doprava s omezeními funguje. Lze cestovat i soukromou dopravou, tedy vozy taxi nebo auty a mikrobusy soukromých dopravních společností. Jednotlivá opatření se však často mění.

Sanitární opatření jsou v autonomní kompetenci jednotlivých provincií a liší se; obraťte se na nás v případě pochybností.

Komerční mezinárodní letecké spoje v omezeném režimu fungují, není jich však dostatek. V souvislosti s aktuálním výrazným zhoršením epidemiologické situace dochází k rušení spojů.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Osoba nakažená covidem musí kontaktovat jednu ze tří níže uvedených pohotovostních linek, dle místa pobytu v Argentině. Dále je nutno dodržovat samoizolaci, kterou lze nakonec ukončit poté, co lékař konstatuje uschopnění a vystaví doklad o bezinfekčnosti (což může proběhnout i distančně).


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Zdravotnická pohotovost - celostátní linka: 0800-222-1002

Zdravotnická pohotovost - linka hlavního města Buenos Aires: 107

Zdravotnická pohotovost - linka provincie Buenos Aires: 148

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zdravotnictví

Aerolíneas Argentinas: +54 9 11 4940 4798 (Whatsapp)

Za účelem podstoupení antigenního či PCR testu na Covid-19 přikládáme níže (soubor ve formátu Excel) seznam certifikovaných laboratoří na území Argentiny. Oba typy testu lze podstoupit mimo jiné v příslušné laboratoři přímo na letišti Ezeiza (s výsledky za dvě hodiny u PCR testu a za 15 minut u antigenního testu).

V případě potřeby se neváhejte obrátit na naše velvyslanectví na e-mailu buenosaires@embassy.mzv.cz nebo ve zvlášť závažných případech kontaktujte naši nepřetržitou linku konzulární pohotovosti: +54 9 11 4189 4152.


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Seznamte se s uvolněnými pravidly návratu do ČR.

přílohy

Argentina - seznam laboratoří pro test na Covid-19 14 KB XLSX (FILE_TYPE_XLSX) 10.2.2021