español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Argentiny a návratu do ČR

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires informuje, především pro účely návratu českých občanů z Argentiny a cestování do Argentiny, o pravidlech návratu do ČR, situaci v Argentině a opatřeních místních orgánů v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a onemocnění COVID-19.

Doporučujeme českým občanům v Argentině a těm, kteří se do Argentiny chystají, aby se registrovali v systému DROZD.

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v ČR a ve světě a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí.

Při návratu ze zahraničí již není třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti. Nadále se však doporučuje ověřit si podmínky přepravy (včetně doložení bezinfekčnosti, tj. test, očkování, prodělání nemoci) přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak).

Zde naleznete přehled minulých ochranných opatření MZdr ČR.

Seznamte se s uvolněnými pravidly návratu do ČR.

Pro cestování nadále věnujte pozornost Rozcestníku informací k cestování do zahraničí.

Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19 naleznete pro případ potřeby zde.

 


VSTUP NA ÚZEMÍ ARGENTINY

V současné době mohou bezvízoví turisté do Argentiny volně přicestovat, postačuje zdravotní pojištění, které plně kryje veškeré výlohy spojené s nákazou koronavirem (hospitalizace, izolace, převoz). Z povinnosti mít sjednané pojištění jsou osvobozeny osoby, které na území Argentiny stráví méně než 24 hodin a které vstoupí pozemní cestou. Očkování ani test (PCR nebo antigenní) nejsou povinné, mohou však být vyžadovány přepravní společností nebo zeměmi po cestě do Argentiny. Argentina dále doporučuje (pouze doporučuje), aby osoby, které nedisponují plným očkováním, absolvovaly do 24 hodin od vstupu na její území diagnostiku nákazy koronavirem.


OČKOVANÉ OSOBY

Pro všechny kategorie osob platí stejný režim (viz výše). Zároveň neexistují žádné restrikce pro přístup k běžným službám.


TESTOVANÉ OSOBY

Pro všechny kategorie osob platí stejný režim (viz výše). Zároveň neexistují žádné restrikce pro přístup k běžným službám.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Pro všechny kategorie osob platí stejný režim (viz výše). Zároveň neexistují žádné restrikce pro přístup k běžným službám.


DĚTI

Pro všechny kategorie osob platí stejný režim (viz výše). Zároveň neexistují žádné restrikce pro přístup k běžným službám.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Pro vstup do Argentiny (pro její opuštění již nikoli) je ve všech případech nutno online vyplnit elektronické čestné prohlášení, a to nejdříve 48 hodin před vstupem (dříve nelze). Za nezletilé vyplní čestné prohlášení jejich zákonný zástupce (rodič).


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Aktuálně má Argentina 9,31 mil. potvrzených případů nakažení koronavirem, z toho 129 tisíc úmrtí. Polední průměrný denní přírůstek je 5.262 nakažených. V poslední době dochází ke zrychlení šíření nákazy; epidemiologická situace se zhoršuje.

V současné době panuje relativní uvolnění restrikcí. V otevřeném prostoru není třeba mít roušku, nejsou-li v okolí další osoby. Pořádat lze společenské akce (sportovní, fitness, kulturní, náboženské) i ve vnitřních prostorách, dle povahy s naplněním 50 % nebo až 100 % kapacity, vždy však za dodržení roušek, rozestupů a ventilace. Provoz obnovily obchody a restaurace, a to za stanovení sanitárních opatření jako je například umožnění vstupu omezenému počtu lidí zároveň.

Vnitrostátní letecká, vlaková a dálková autobusová doprava s omezeními funguje. Lze cestovat i soukromou dopravou, tedy vozy taxi nebo auty a mikrobusy soukromých dopravních společností.

Sanitární opatření jsou v autonomní kompetenci jednotlivých provincií a liší se; obraťte se na nás v případě pochybností.

Komerční mezinárodní letecké spoje v omezeném režimu fungují, není jich však dostatek. V souvislosti s aktuálním zhoršením epidemiologické situace dochází k rušení spojů.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Osoba nakažená covidem musí kontaktovat jednu ze tří níže uvedených pohotovostních linek, dle místa pobytu v Argentině. Dále je nutno dodržovat samoizolaci, kterou lze nakonec ukončit poté, co lékař konstatuje uschopnění a vystaví doklad o bezinfekčnosti (což může proběhnout i distančně).


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Zdravotnická pohotovost - celostátní linka: 0800-222-1002

Zdravotnická pohotovost - linka hlavního města Buenos Aires: 107

Zdravotnická pohotovost - linka provincie Buenos Aires: 148

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zdravotnictví

Aerolíneas Argentinas: +54 9 11 4940 4798 (Whatsapp)

Pro případ nutnosti podstoupení antigenního či PCR testu na Covid-19 přikládáme níže (soubor ve formátu Excel) seznam certifikovaných laboratoří na území Argentiny.

V případě potřeby se neváhejte obrátit na naše velvyslanectví na e-mailu buenosaires@embassy.mzv.cz nebo ve zvlášť závažných případech kontaktujte naši nepřetržitou linku konzulární pohotovosti: +54 9 11 4189 4152.


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Seznamte se s uvolněnými pravidly návratu do ČR.

přílohy

Argentina - seznam laboratoří pro test na Covid-19 14 KB XLSX (FILE_TYPE_XLSX) 10.2.2021