español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus: opatření v Argentině

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires informuje, především pro účely návratu českých občanů z Argentiny, o situaci v zemi a opatřeních místních orgánů v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a onemocnění COVID-19.

NEUSTÁLE AKTUALIZOVÁNO!

Výzva: Velvyslanectví ČR v Buenos Aires pro registrační účely průběžně shromažďuje údaje českých občanů, kteří se chtějí navrátit do ČR a nedaří se jim sehnat let. Pokud mezi ně patříte a dosud jste nám údaje neposkytli, bezodkladně volejte na jednu z níže uvedených nouzových linek nepřetržité konzulární pohotovosti.

Dále vyzýváme české občany v Argentině, aby se bezodkladně registrovali v systému DROZD.

S účinností od 11.5.2020 již neplatí povinnost předem oznámit datum a způsob repatriace vyplněním online formuláře MZV ČR. Dále pozbývá platnost zákaz nevyužívat po překročení státní hranice ČR při cestě do místa bydliště veřejnou hromadnou dopravu a taxislužbu.

Prosíme, abyste věnovali pozornost informacím o pravidlech pro vstup na území ČR a karanténních opatřeních s platností od 15.6.2020. Ucelenou informaci naleznete níže ve čtyřech přílohách: ochranné opatření MZd ČR, sdělení MZd ČR a dvě tabulky, které zobrazují kdo a za jakých podmínek může vstoupit na území ČR.

Osoby vstupující na území ČR mají i nadále povinnost (kromě výjimek) předložit při vstupu na území potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID-19 nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření. S platností od 1.5.2020 lze do 72 hodin od vstupu na území také předložit krajské hygienické stanici potvrzení o negativním PCR testu absolvovaném na území.

Informaci o odběrových místech, kde si můžete nechat udělat test, i když nemáte příznaky ani doporučení či žádanku od lékaře, naleznete zde.

V případě potřeby se na nás obraťte e-mailem na buenosaires@embassy.mzv.cz nebo kontaktujte nepřetržité linky konzulární pohotovosti Velvyslanectví ČR v Buenos Aires: +54 9 11 4189 4152 a +54 9 11 4187 4195.

 

ARGENTINA:

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR:

Bylo ukončeno omezení vycestovat z ČR. Doporučujeme sledovat rozcestník informací k cestování do zahraničí.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ ARGENTINY A TRANZIT:

Cizí státní občané nemohou na území Argentiny vstoupit. Tranzit možný je.

3. DOPRAVA:

Vnitrostátní:

Zrušena je vnitrostátní letecká, vlaková a dálková autobusová doprava. Výjimkou jsou speciální spoje. Doporučujeme sledovat průběžně vypravované vnitrostátní speciály Aerolíneas Argentinas (na konci v kategorii "Doméstico").

Osobní doprava však s výjimkami funguje. Uvnitř Argentiny lze cestovat soukromou dopravou, tedy vozy taxi nebo auty a mikrobusy soukromých dopravních společností. Toto doporučujeme využít a přesunout se do hlavního města co nejrychleji. Velvyslanectví shromažďuje údaje firem, které tuto službu poskytují, obraťte se proto na nás. Upozorňujeme, že předem je nutno vyřídit s dostatečným předstihem povolení k takové cestě. Opět kontaktujte nás - vystavíme Vám potvrzení a vyřídíme na MZV Argentiny autorizaci k uskutečnění cesty.

Uzavřeny jsou hranice některých argentinských provincií: Ohňová země, Chaco, Santa Fe, Santiago del Estero, Mendoza, Misiones, Salta, Jujuy, La Pampa. Toto výrazně komplikuje dopravu uvnitř země, tedy zejména možnost přesunout se do hlavního města za účelem odletu. Opatření jsou v autonomní kompetenci jednotlivých provincií a liší se; aktuálně je nepřehledné, zda-li ten který region připouští výjimky a jaké to jsou. Opět však k zahraničním turistům je většinou přistupováno shovívavě. Vždy je však třeba potvrzení od ambasády.

Ubytování: Setkáváme se s problémy s ubytováním, tj. turisté jsou vykazováni z aktuálních ubytovacích zařízení, anebo nemohou ubytování nalézt. V takovém případě se na nás opět bezodkladně obraťte. Velvyslanectví vyjednalo s argentinskými úřady způsob, jak situaci řešit v případě neochoty ubytovacích zařízení spolupracovat. Rovněž Vám v případě potřeby poskytneme seznam hotelů v Buenos Aires, které jsou prověřeny a víme o nich bezpečně, že zahraniční turisty přijímají.

Ven z Argentiny:

Až do 1. září jsou zrušeny veškeré komerční lety.

Velvyslanectví vyvíjí maximální úsilí o sehnání místa pro české občany do speciálních letů, které organizují jiné evropské země. Český speciál není v přípravě.

VÝZVA! Speciály jiných zemí EU jsou organizovány průběžně. Vyzýváme české občany, aby se snažili, s naší pomocí, neprodleně přesunout do Buenos Aires. Tyto speciální lety doporučujeme v nejbližší době maximálně využít - jedná se o ideální a cenově výhodnou možnost, jak se dostat do Evropy, přičemž nelze garantovat, jak dlouho bude toto spojení fungovat. Vyzýváme české občany, ať se na nás neprodleně obrátí (ideálně telefonicky na nouzovou linku nebo zprávou WhatsApp) v případě zájmu odletět některým z takových letů. Příští speciály:

Na úrovni EU se podařilo vyjednat celkem 20 speciálních letů na měsíce červenec a srpen. Budou operovány společnostmi Iberia, KLM a Air France (z Buenos Aires do Madridu, Amsterdamu a Paříže). Minimálně v první fázi budou lety ke koupi standardně na internetu. Navštivte prosím neprodleně webové stránky uvedených společností i dalších agentur prodávajících letenky. Některé z těchto letů se také dají zakoupit na stránkách Aerolíneas Argentinas.

Doporučujeme navrátit se s naší pomocí do ČR co nejrychleji, nespekulovat a uvědomit se, že úspěšný návrat nezáleží jen na přístupu argentinských úřadů, ale i na zdárném průběhu ostatních úseků cesty přes jiné země, které se mohou komplikovat různými opatřeními ze strany těchto států.

Velvyslanectví zjišťuje výjimky za účelem pomoci českým občanům pohybovat se a vycestovat ze země. Jednáme v tomto smyslu s Ministerstvem zahraničních věcí Argentiny. V tento okamžik lze předpokládat, že cizinec se bude moci po zemi pohybovat za následujících podmínek: 1. nevykazuje příznaky nákazy, 2. má u sebe vytištěnou letenku (nejlépe již i palubenku), 3. má u sebe vytištěnou nótu Ministerstva zdravotnictví Argentiny, kterou níže přikládáme, 4. má u sebe vytištěné potvrzení našeho velvyslanectví, které také níže přikládáme, 5. má u sebe vytištěné individuální potvrzení od nás na jméno a na konkrétní přesun (kontaktujte nás za účelem jeho vystavení). Není potvrzeno, že stačí mít dokumenty například v mobilním telefonu. Povoleny jsou nutné přesuny za účelem vycestování. Doporučujeme neztrácet čas, neodkládat přesuny a spolehnout se na tento scénář. V případě problémů ihned z místa volejte naši nouzovou linku +54 9 11 4189 4152.

4. OPATŘENÍ:

Aktuálně má Argentina 185.000 potvrzených případů nakažení koronavirem, z toho 80.583 uzdravených a 3.441 úmrtí. Počet případů v poslední době rapidně roste; panují obavy z citelných mezidenních nárůstů, mimo jiné v souvislosti s aktuálním zimním obdobím s nižšími teplotami.

Nadále platí pravidelně prodlužovaná karanténa, nyní minimálně do 16. srpna. Vycházet je možno zejména za účelem obstarání potravin, léků a pohonných hmot, plus do zaměstnání na zvláštní povolení. Umožněny byly vycházky s dětmi po dobu maximálně jedné hodiny. Provoz postupně obnovují menší obchody, a to za přísných sanitárních opatření.

Na značné části území Argentiny platí povinnost nosit roušky, resp. mít zakryta ústa a nos. Situace je přísně monitorována; rozpětí pokuty je od 10.700 do 79.180 ARS.

Na území Argentiny nadále platí stav zdravotnické pohotovosti. Vláda zavedla přísné kontroly na letištích, včetně měření tělesné teploty. Platí doporučení nezdržovat se na veřejných prostranstvích, místech s větší koncentrací osob a vyvarovat se osobního kontaktu. Zrušeny jsou veřejné a společenské akce.

Argentinské úřady budou minimálně do 18. srpna trpět překročení povolené doby pobytu na argentinském území ze strany zahraničních turistů, tedy nebudou tento přestupek sankcionovat.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Zdravotnická pohotovost - celostátní linka: 0800-222-1002

Zdravotnická pohotovost - linka hlavního města Buenos Aires: 107

Zdravotnická pohotovost - linka provincie Buenos Aires: 148

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zdravotnictví

Aerolíneas Argentinas: +54 9 11 4940 4798 (Whatsapp)

 

přílohy

Nóta MZdr Argentiny 80 KB PDF (Acrobat dokument) 22.3.2020

Potvrzení Velvyslanectví ČR v Buenos Aires 3 MB PDF (Acrobat dokument) 22.3.2020

Ochranné opatření MZd ČR 321 KB PDF (Acrobat dokument) 17.6.2020

Sdělení MZd ČR 198 KB PDF (Acrobat dokument) 17.6.2020

Vstup do ČR - tabulka č. 1 111 KB PDF (Acrobat dokument) 17.6.2020

Vstup do ČR - tabulka č. 2 137 KB PDF (Acrobat dokument) 17.6.2020