español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus: opatření v Uruguayi

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires informuje, především pro účely návratu českých občanů z Uruguaye, o situaci v zemi a opatřeních místních orgánů v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a onemocnění COVID-19.

Vyzýváme české občany v Uruguayi, aby se bezodkladně registrovali v systému DROZD.

Prosíme, abyste věnovali pozornost informacím o pravidlech pro vstup na území ČR a karanténních opatřeních. Ucelenou informaci naleznete v platném ochranném opatření MZdr ČR, dále v podrobné tabulce, která zobrazuje kdo a za jakých podmínek může vstoupit na území ČR, a rovněž v příslušném názorném schématu.

Uruguay patří mezi tzv. červené země (s vysokým rizikem nákazy). Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) z pobytu, který přesáhl 12 hodin, musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář (viz rovněž příloha níže) a absolvovat PCR test nebo karanténu, pokud nenaplňují jednu z výjimek stanovených ochranným opatřením MZdr ČR (např. přeshraniční pracovníci a studenti). Po návratu českých občanů z těchto zemí platí povinnost před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického příjezdového formuláře, předložit oznámení hraniční nebo pobytové kontrole a do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Výsledek testu je pak nutné oznámit dané hygienické stanici. Povinnost podrobit se na vlastní náklady RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2 lze splnit také předložením negativního výsledku RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, který byl proveden v členském státě EU a není starší než 72 hodin. Výsledek testu se v takovém případě předkládá bezprostředně po vstupu na území ČR místně příslušné krajské hygienické stanici. Výjimku z testování mají i nadále osoby mladší 5 let.

Informaci o odběrových místech, kde si můžete nechat udělat test, i když nemáte příznaky ani doporučení či žádanku od lékaře, naleznete zde.

V případě potřeby se na nás obraťte e-mailem na buenosaires@embassy.mzv.cz nebo kontaktujte nepřetržité linky konzulární pohotovosti Velvyslanectví ČR v Buenos Aires: +54 9 11 4189 4152 a +54 9 11 4187 4195.

 

URUGUAY:

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR:

Doporučujeme sledovat rozcestník informací k cestování do zahraničí.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ URUGUAYE A TRANZIT:

Turisté v zásadě nemohou do Uruguaye přicestovat. Vstoupit do země mohou pouze občané s uruguayským občanstvím nebo pobytem, a dále osoby podléhající výjimce (např. disponující vízem nebo zvláštním povolením z humanitárních důvodů). Tranzit možný je.

Momentálně má však Uruguay uzavřené hranice, a sice do 30. ledna 2021, z důvodu exponenciálního růstu počtu nakažených.

3. DOPRAVA:

Vnitrostátní doprava s omezeními funguje. Komerční lety do Evropy jsou zrušeny, fungují speciální spoje. Společnost Buquebus ve velmi omezené míře obnovila trajektové spojení s Argentinou; tato lodní doprava je dostupná pro občany Argentiny, Uruguaye, rezidenty obou zemí a rovněž pro cizince za účelem repatriace do země původu. Ke koupi lístku je zapotřebí vyplnit formulář, který je ke stažení na stránkách dopravce.

4. OPATŘENÍ:

Uruguay registruje 24.339 případů nakažení koronavirem (z toho 17.677 uzdravených, 240 úmrtí). Denní přírůstek: 532 nakažených.

Byla stanovena povinná čtrnáctidenní karanténa pro všechny, kteří přiletí z oblastí s vysokým výskytem onemocnění COVID-19.

Restrikce se postupně uvolňují, případně dočasně zavádějí v okamžiku růstu počtu nakažených. Obnovuje se provoz obchodních center; návštěvníci jsou povinni mít roušku a udržovat bezpečnou vzdálenost. Ministr zdravotnictví nabádá k omezení sociálních a společenských aktivit na nezbytné minimum.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zdravotnictví

 

přílohy

Příjezdový formulář 224 KB PDF (Acrobat dokument) 24.9.2020