español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Uruguaye a návratu do ČR

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires informuje, především pro účely návratu českých občanů z Uruguaye a cestování do Uruguaye, o pravidlech návratu do ČR, situaci v Uruguayi a opatřeních místních orgánů v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a onemocnění COVID-19.

Doporučujeme českým občanům v Uruguayi a těm, kteří se do Uruguaye chystají, aby se registrovali v systému DROZD.

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v ČR a ve světě a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí.

Při návratu ze zahraničí již není třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti. Nadále se však doporučuje ověřit si podmínky přepravy (včetně doložení bezinfekčnosti, tj. test, očkování, prodělání nemoci) přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak).

Zde naleznete přehled minulých ochranných opatření MZdr ČR.

Seznamte se s uvolněnými pravidly návratu do ČR.

Pro cestování nadále věnujte pozornost Rozcestníku informací k cestování do zahraničí.

Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19 naleznete pro případ potřeby zde.

 


VSTUP NA ÚZEMÍ URUGUAYE

Od 1. 11. 2021 mohou bezvízoví turisté do Uruguaye volně přicestovat, a to za předpokladu, že mají kompletní očkování a disponují příslušným certifikátem. Čeští turisté s očkovacím certifikátem EU tedy mohou zemi za splnění příslušných podmínek navštívit. Podrobnosti viz níže u jednotlivých kategorií osob.

Pro vstup na území Uruguaye je ve všech případech nutno disponovat zdravotním pojištěním, které plně kryje veškeré výlohy spojené s nákazou koronavirem, a vyplnit příjezdový formulář.


OČKOVANÉ OSOBY

Za očkované se považují osoby, které obdržely jednu nebo dvě dávky látky proti viru SARS-CoV-2 (v závislosti na tom, zda se jedná o jednodávkovou nebo dvojdávkovou vakcínu), schválené zemí původu nejpozději devět měsíců před plánovaným odletem a za splnění podmínek k dosažení účinné imunity. Očkování a dodržení výše uvedeného musí cestující prokázat potvrzením vydaným zdravotnickým zařízením země původu. V případě třetí dávky se účinná imunita počítá po uplynutí sedmi dnů.

Test před odletem: cestující jsou povinni prokázat se před cestou negativním výsledkem PCR testu. Výsledek nesmí být starší 72 hodin. Test nemusí absolvovat děti mladší 6 let.


TESTOVANÉ OSOBY

Neočkovaní cizinci mohou do země vstoupit pouze ve výjimečných případech, prokáží-li příslušnost k jedné z autorizovaných skupin (bude upřesněno).

Test před odletem: cestující jsou povinni prokázat se před cestou negativním výsledkem PCR testu. Výsledek nesmí být starší 72 hodin. Test nemusí absolvovat děti mladší 6 let.

Test po vstupu na území: cestující jsou povinni absolvovat další PCR-RT test sedmý den pobytu na území Uruguaye, anebo absolvovat povinnou preventivní sociální izolaci po dobu 14 dnů od vstupu do země. Pokud pobyt v Uruguayi nepřesáhne 7 dní, nemusí tento test podstupovat.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Za takové se považují osoby, které prodělaly onemocnění covid-19 během posledních 90 dnů před příjezdem do země.

Prokázání onemocnění: cestující je povinen předložit pozitivní výsledek PCR-RT nebo antigenního testu, který byl proveden maximálně 90 až 10 dnů před odletem nebo příjezdem do země. Tento výsledek testu musí být připojen k čestnému prohlášení (příjezdovému formuláři) a předložen před nástupem cesty.


DĚTI

Test před odletem: nezletilí jsou povinni prokázat se před cestou negativním výsledkem PCR testu. Výsledek nesmí být starší 72 hodin. Test nemusí absolvovat děti mladší 6 let.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Každý cestující včetně dětí je povinen do 48 hodin před cestou vyplnit elektronický příjezdový formulář, který má charakter čestného prohlášení za podmínek uvedených v § 239 trestního zákoníku.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Uruguay registruje 894 tisíc případů nakažení koronavirem, z toho 7.182 úmrtí. Poslední denní přírůstek je 334 nakažených. Epidemiologická situace se v poslední době zhoršila.

Restrikce se postupně uvolňují, případně dočasně zavádějí v okamžiku růstu počtu nakažených. Obnovuje se provoz obchodních center. Ministr zdravotnictví nabádá k omezení sociálních a společenských aktivit na nezbytné minimum.

Po dobu pobytu v Uruguayi platí povinnost podrobit se na žádost změření teploty, typicky při vstupu do uzavřených prostor (restaurace, nákupní centra, hotely apod.).

Platí povinnost dodržování bezpečné vzdálenosti 2 metry a povinnost mít zakrytá ústa a nos v uzavřených prostorách; druh zakrytí (rouška, respirátor, stupeň ochrany) není specifikován.

Vnitrostátní doprava s omezeními funguje. Komerční lety do Evropy fungují v přibližně polovičním objemu oproti situaci před pandemií. Společnost Buquebus v omezené míře obnovila trajektové spojení s Argentinou.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Při potvrzení nákazy koronavirem je nutné dodržet 14-denní karanténu, kterou lze po uplynutí této doby ukončit za podmínky, že osoba nevykazuje příznaky onemocnění; není zapotřebí absolvovat nový test.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zdravotnictví

Za účelem podstoupení antigenního či PCR testu na Covid-19 přikládáme níže (soubor ve formátu pdf) seznam certifikovaných laboratoří na území Uruguaye.

V případě potřeby se neváhejte obrátit na naše velvyslanectví na e-mailu buenosaires@embassy.mzv.cz nebo ve zvlášť závažných případech kontaktujte naši nepřetržitou linku konzulární pohotovosti: +54 9 11 4189 4152.


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Seznamte se s uvolněnými pravidly návratu do ČR.

přílohy

Uruguay - seznam laboratoří pro test na Covid-19 104 KB PDF (Acrobat dokument) 12.2.2021