español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus: opatření v Uruguayi

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires informuje, především pro účely návratu českých občanů z Uruguaye, o situaci v zemi a opatřeních místních orgánů v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a onemocnění COVID-19.

NEUSTÁLE AKTUALIZOVÁNO!

Výzva: Velvyslanectví ČR v Buenos Aires pro registrační účely průběžně shromažďuje údaje českých občanů, kteří se chtějí navrátit do ČR a nedaří se jim sehnat let. Pokud mezi ně patříte a dosud jste nám údaje neposkytli, bezodkladně volejte na jednu z níže uvedených nouzových linek nepřetržité konzulární pohotovosti.

Dále vyzýváme české občany v Uruguayi, aby se bezodkladně registrovali v systému DROZD.

S účinností od 11.5.2020 již neplatí povinnost předem oznámit datum a způsob repatriace vyplněním online formuláře MZV ČR. Dále pozbývá platnost zákaz nevyužívat po překročení státní hranice ČR při cestě do místa bydliště veřejnou hromadnou dopravu a taxislužbu.

Prosíme, abyste věnovali pozornost informacím o pravidlech pro vstup na území ČR a karanténních opatřeních s platností od 5.10.2020. Ucelenou informaci naleznete níže ve dvou přílohách: v platném ochranném opatření MZdr ČR a v tabulce, která zobrazuje kdo a za jakých podmínek může vstoupit na území ČR.

Osoby vstupující na území ČR mají i nadále povinnost (kromě výjimek) předložit při vstupu na území potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID-19 nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření. S platností od 1.5.2020 lze do 72 hodin od vstupu na území také předložit krajské hygienické stanici potvrzení o negativním PCR testu absolvovaném na území.

Informaci o odběrových místech, kde si můžete nechat udělat test, i když nemáte příznaky ani doporučení či žádanku od lékaře, naleznete zde.

Od 21.9.2020 platí povinnost vyplnit příjezdový formulář (viz příloha níže), a sice pro všechny osoby, které přicestují na území ČR ze zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19.

V případě potřeby se na nás obraťte e-mailem na buenosaires@embassy.mzv.cz nebo kontaktujte nepřetržité linky konzulární pohotovosti Velvyslanectví ČR v Buenos Aires: +54 9 11 4189 4152 a +54 9 11 4187 4195.

 

URUGUAY:

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR:

Bylo ukončeno omezení vycestovat z ČR. Doporučujeme sledovat rozcestník informací k cestování do zahraničí.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ URUGUAYE A TRANZIT:

Turisté nemohou do Uruguaye přicestovat. Vstoupit do země mohou pouze občané s uruguayským občanstvím nebo pobytem, a dále osoby podléhající výjimce (např. disponující vízem nebo zvláštním povolením z humanitárních důvodů). Tranzit možný je.

3. DOPRAVA:

Vnitrostátní doprava s omezeními funguje. Komerční lety do Evropy jsou zrušeny od 19. března, kdy země uzavřela hranice. Velvyslanectví pomáhá českým občanům vycestovat repatriačními speciály. Společnost Buquebus v červnu ve velmi omezené míře obnovuje trajektové spojení s Argentinou; každý červnový pátek bude tato lodní doprava dostupná pro občany Argentiny, Uruguaye, rezidenty obou zemí a rovněž pro cizince za účelem repatriace do země původu. Ke koupi lístku je zapotřebí vyplnit formulář, který je ke stažení na stánkách dopravce.

4. OPATŘENÍ:

Uruguay registruje 2.226 případů nakažení koronavirem (z toho 1.904 uzdravených, 49 úmrtí). Oblastí s aktivními případy onemocnění je 11: Artigas, Canelones, Cerro Largo, Colonia, Flores, Montevideo, Río Negro, Rivera, Rocha, Salto a San José.

Byla stanovena povinná čtrnáctidenní karanténa pro všechny, kteří přiletí z oblastí s vysokým výskytem onemocnění COVID-19. Jako takové byly uruguayskými orgány vyhodnoceny následující země: Čína, Jižní Korea, Japonsko, Singapur, Irán, Itálie, Španělsko, Francie a Německo. V případě zaoceánských plavidel Uruguay zakázala vylodění jak pasažérům, tak členům posádky.

Od 1. června dochází k postupnému uvolňování restrikcí. Od 9. června se obnovuje provoz obchodních center; návštěvníci jsou povinni mít roušku a udržovat bezpečnou vzdálenost. Ministr zdravotnictví nabádá k omezení sociálních a společenských aktivit na nezbytné minimum.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zdravotnictví

 

přílohy

Příjezdový formulář 224 KB PDF (Acrobat dokument) 24.9.2020

Ochranné opatření MZdr ČR - účinné od 2.10.2020 540 KB PDF (Acrobat dokument) 9.10.2020

Pravidla pro vstup na území ČR - od 5.10.2020 258 KB PDF (Acrobat dokument) 9.10.2020