español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Uruguaye a návratu do ČR

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires informuje, především pro účely návratu českých občanů z Uruguaye a cestování do Uruguaye, o pravidlech návratu do ČR, situaci v Uruguayi a opatřeních místních orgánů v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a onemocnění COVID-19.

Doporučujeme českým občanům v Uruguayi a těm, kteří se do Uruguaye chystají, aby se registrovali v systému DROZD.

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v ČR a ve světě a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí.

Při návratu ze zahraničí již není třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti. Nadále se však doporučuje ověřit si podmínky přepravy (včetně doložení bezinfekčnosti, tj. test, očkování, prodělání nemoci) přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak).

Zde naleznete přehled minulých ochranných opatření MZdr ČR.

Seznamte se s uvolněnými pravidly návratu do ČR.

Pro cestování nadále věnujte pozornost Rozcestníku informací k cestování do zahraničí.

Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19 naleznete pro případ potřeby zde.

 


VSTUP NA ÚZEMÍ URUGUAYE

V současné době mohou bezvízoví turisté do Uruguaye volně přicestovat, pokud disponují zdravotním pojištěním, které plně kryje veškeré výlohy spojené s nákazou koronavirem (hospitalizace, izolace, převoz). 

Poznámka: Očkování nebo test však mohou vyžadovat přepravní společnosti nebo země po cestě do Uruguaye.

 

OČKOVANÉ OSOBY

Za očkované se považují osoby, které obdržely jednu nebo dvě dávky látky proti viru SARS-CoV-2 (v závislosti na tom, zda se jedná o jednodávkovou nebo dvojdávkovou vakcínu), schválené zemí původu nejpozději devět měsíců před plánovaným odletem a za splnění podmínek k dosažení účinné imunity. Očkování a dodržení výše uvedeného musí cestující prokázat potvrzením vydaným zdravotnickým zařízením země původu. V případě třetí dávky se účinná imunita počítá po uplynutí sedmi dnů. Je tedy nutno předložit očkovací certifikát.

Neexistují žádné restrikce pro přístup k běžným službám.


TESTOVANÉ OSOBY

Neočkovaní cizinci potřebují test, přičemž není specifikováno, zda PCR nebo antigenní. Výsledek nesmí být starší 72 hodin.

Neexistují žádné restrikce pro přístup k běžným službám.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Za takové se považují osoby, které prodělaly onemocnění covid-19 během posledních 90 dnů před příjezdem do země.

Prokázání onemocnění: cestující je povinen předložit pozitivní výsledek PCR-RT nebo antigenního testu, který byl proveden maximálně 90 až 10 dnů před odletem nebo příjezdem do země. Tento výsledek testu musí být připojen k čestnému prohlášení (příjezdovému formuláři) a předložen před nástupem cesty.

Neexistují žádné restrikce pro přístup k běžným službám.


DĚTI

Neočkované děti do šesti let věku jsou osvobozeny od povinnosti testu.

Neexistují žádné restrikce pro přístup k běžným službám.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Každý cestující včetně dětí je povinen do 48 hodin před cestou vyplnit elektronický příjezdový formulář, který má charakter čestného prohlášení za podmínek uvedených v § 239 trestního zákoníku.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Uruguay registruje 944 tisíc případů nakažení koronavirem, z toho 7.290 úmrtí. Poslední průměrný denní přírůstek je 1.274 nakažených. Epidemiologická situace se v poslední době zhoršila.

Restrikce se postupně uvolňují, případně dočasně zavádějí v okamžiku růstu počtu nakažených. Obchody, restaurace a zábavní podniky s příslušnými omezeními fungují.

Po dobu pobytu v Uruguayi platí povinnost podrobit se na žádost změření teploty, typicky při vstupu do uzavřených prostor (restaurace, nákupní centra, hotely apod.).

Platí povinnost dodržování bezpečné vzdálenosti 2 metry a povinnost mít zakrytá ústa a nos v uzavřených prostorách nebo venku v blízkosti ostatních osob; druh zakrytí (rouška, respirátor, stupeň ochrany) není specifikován.

Vnitrostátní doprava s omezeními funguje. Komerční lety do Evropy fungují v přibližně polovičním objemu oproti situaci před pandemií. Společnost Buquebus v omezené míře obnovila trajektové spojení s Argentinou.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Při potvrzení nákazy koronavirem je nutné dodržet 14-denní karanténu, kterou lze po uplynutí této doby ukončit za podmínky, že osoba nevykazuje příznaky onemocnění; není zapotřebí absolvovat nový test.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zdravotnictví

Pro případ potřeby podstoupení antigenního či PCR testu na Covid-19 přikládáme níže (soubor ve formátu pdf) seznam certifikovaných laboratoří na území Uruguaye.

V případě potřeby se neváhejte obrátit na naše velvyslanectví na e-mailu buenosaires@embassy.mzv.cz nebo ve zvlášť závažných případech kontaktujte naši nepřetržitou linku konzulární pohotovosti: +54 9 11 4189 4152.


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Seznamte se s uvolněnými pravidly návratu do ČR.

přílohy

Uruguay - seznam laboratoří pro test na Covid-19 104 KB PDF (Acrobat dokument) 12.2.2021