español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus: opatření v Paraguayi

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires informuje, především pro účely návratu českých občanů z Paraguaye, o situaci v zemi a opatřeních místních orgánů v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a onemocnění COVID-19. Pozor: Paraguay patří od 1. 7. 2021 mezi země s extrémním rizikem nákazy; pro české občany platí důrazné nedoporučení cestovat do těchto zemí.

Vyzýváme české občany v Paraguayi, aby se bezodkladně registrovali v systému DROZD.

Prosíme, abyste věnovali pozornost informacím o pravidlech pro vstup na území ČR a karanténních opatřeních. Ucelenou informaci naleznete v platném ochranném opatření MZdr ČR, v podrobné tabulce, která zobrazuje kdo a za jakých podmínek může vstoupit na území ČR, a v názorné informaci o omezeních vstupu cizinců do ČR.

Paraguay patří od 1. 7. 2021 mezi země s extrémním rizikem nákazy (černá barva); věnujte pozornost podmínkám návratu do ČR. Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář (viz také příloha níže). Pozor: do zemí s extrémním rizikem nákazy platí důrazné nedoporučení cesty s výjimkou cest, které jsou naléhavé a nesnesou odklad. V takovém případě velmi doporučujeme registraci v databázi DROZD před cestou.

Pozor: Pozitivní test v případě občana ČR a některých cizinců s obdobným postavením není překážkou cesty do ČR (nelze bránit návratu do vlasti), ale taková cesta podléhá dalším povinnostem. Pokud jde o dopravu, tyto osoby mají povinnost přepravovat se na území ČR a poté v rámci území ČR individuální dopravou, je-li to možné. Pokud přeprava individuální dopravou není možná, je taková osoba v případě přepravy veřejnou dopravou povinna informovat o možném přetrvávajícím onemocnění COVID-19 před započetím cesty dopravce. Dále je zde informační povinnost + karanténa: po vstupu na území ČR jsou tyto osoby povinny informovat zdravotnické pracovníky provádějící test na přítomnost SARS-CoV-2 a místně příslušnou krajskou hygienickou stanici o možném přetrvávajícím onemocnění COVID-19; dále jsou povinny dodržovat po vstupu na území ČR izolaci, a to po dobu 3 dnů od odeznění příznaků onemocnění, nejméně však 14 dní od prvního testu, který prokázal přítomnost SARS-CoV-2, a to pokud krajská hygienická stanice nerozhodne jinak.

Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19 k doložení při cestě do ČR naleznete zde.

V případě potřeby se na nás obraťte e-mailem na buenosaires@embassy.mzv.cz nebo kontaktujte nepřetržité linky konzulární pohotovosti Velvyslanectví ČR v Buenos Aires: +54 9 11 4189 4152 a +54 9 11 4187 4195.

 

PARAGUAY:

1. VSTUP NA ÚZEMÍ PARAGUAYE A TRANZIT:

Turisté do Paraguaye v zásadě přicestovat mohou, nicméně se to vzhledem k současné situaci v zemi důrazně nedoporučuje. Pro české občany platí důrazné nedoporučení vstupu na území Paraguaye (viz výše) s ohledem na extrémní riziko nákazy. UPOZORNĚNÍ: Všechny nemocnice v zemi jsou aktuálně zcela zaplněny pacienty a při zdravotních problémech se tak cestovatel nemusí dočkat lékařské asistence! Pro vstup na území Paraguaye je nutno disponovat negativním PCR testem, ne starším 72 hodin, a rovněž zdravotním pojištěním, které plně kryje veškeré výlohy spojené s nákazou koronavirem. PCR test se dá nahradit potvrzením o prodělání nemoci Covid-19 v posledních třech měsících. Potvrzení o absolvování očkování zatím paraguayské úřady neuznávají. Při vstupu je také nutné vyplnit online prohlášení.

2. DOPRAVA:

Vnitrostátní i mezinárodní doprava s omezeními fungují.

3. OPATŘENÍ:

Paraguay registruje 422 tisíc případů nakažení koronavirem, z toho 368 tisíc uzdravených a 12.763 úmrtí. Poslední denní přírůstek je 1.825 nakažených.

Jsou zrušeny veškeré veřejné akce. Toto opatření se týká kulturních, sportovních, politických i náboženských setkání, zavřená zůstávají kina i divadla. Byla přerušena výuka na veřejných i soukromých školách. Byl stanoven zákaz vycházení od 20:00 do 4:00 hod. s výjimkou naléhavých případů.

Paraguay se aktuálně nachází v nejhorším okamžiku pandemie od jejího počátku.

Linka zdravotnické pohotovosti je 154.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zdravotnictví

Velvyslanectví ČR v Buenos Aires - kontakty

5. NÁVRAT DO ČR:

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v našem Rozcestníku informací k cestování do zahraničí.

V souladu s Usnesením Vlády ČR ze dne 28. ledna 2021 č. 79 o přijetí krizového opatření, kterým se dále zpřísňují podmínky volného pohybu na území ČR, upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezujících vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Za účelem podstoupení povinného antigenního či PCR testu na Covid-19 před cestou do ČR nás prosím kontaktujte; připravujeme seznam certifikovaných laboratoří na území Paraguaye.

přílohy

Příjezdový formulář 224 KB PDF (Acrobat dokument) 24.9.2020