español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Argentina: plánované investice v hornictví ve výši 20 mld. dolarů

Na semináři ke Dni hornického průmyslu informoval ministr energetiky a hornictví Juan José Aranguren o plánu hornických společností investovat v příštích pěti letech v tomto odvětví více než 20 mld. dolarů. Investice by měly směřovat nejen do již existujících projektů, ale mělo by dojít i k rozvoji projektů nových.

Argentinský hornický průmysl se snaží dostat do popředí po několika letech útlumu a konfliktů s místními komunitami a úřady. Součástí plánu Argentinské komory hornických podniků (Cámara Argentina de Empresarios Mineros, CAEM) do roku 2021 je vývoz ve výši 25 mld. dolarů a vznik nejméně 40 tisíc nových pracovních míst (v současné době je v oboru zaměstnáno kolem 90 tisíc pracovníků). Na koncesích a daních firmy zaplatí částku ve výši 6,5 mld. dolarů

V podstatě veškeré investice by se v uvedeném období měly soustředit do třech regionů: Cuyo (provincie San Luis, Mendoza, San Juan a La Rioja), argentinském severozápadu (Catamarca, Salta, Jujuy) a Patagonii (Neuquén, Chubut, Santa Cruz, Río Negro). Slibované investice budou nicméně do značné míry závislé na tom, zda se podaří obnovit hornickou činnost v klíčových regionech, např. v Chubutu a Mendoze, kde platí zákaz těžby a nachází se zde řada nedokončených a zablokovaných projektů (např. San Jorge, Vale, nebo Navidad, což je největší projekt těžby stříbra na světě). Největší plánované investice (14,6 mld. USD) by se měly realizovat v období 2018 – 2020 a budou směřovat do rozvoje hlavních projektů: el Pachón, Taca-Taca, Agua Rica a Los Azules. Dalšími projekty, které by se mohly začít brzy realizovat, jsou Navidad (Chubut), Chinchillas (Jujuy) a Lindero (Salta).

Argentina má velké zásoby mědi, stříbra, zlata, lithia a dalších drahých kovů. Nová vláda Mauricia Macriho považuje hornický průmysl za klíčový, s obrovským potenciálem růstu. Jedním z prvních kroků vlády bylo proto zrušení daní v těžebním průmyslu, což bylo kritizováno ostatními sektory ekonomiky. Přestože toto rozhodnutí znamená výdaje ze státního rozpočtu ve výši 325 milionů dolarů, dojde k uvolnění doposud zmrazených investičních projektů a příjmy do státního rozpočtu dosáhnou minimálně dvojnásobku této částky.

Ve dnech 8. - 10. 6. 2016 se uskuteční největší hornický veletrh Expo 2016 Feria Minera v San Juanu, který navštíví i zástupce ZÚ Buenos Aires. Sejdou se zde prakticky všichni velcí hráči hornického průmyslu, bylo by určitě vhodné, aby se příštího ročníku v roce 2018 zúčastnily i české firmy.

Ludevít Hrúz, obchodní rada, ZÚ Buenos Aires