español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © CzechInvest
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Těžaři a geologové hledali šance ve třech argentinských provinciích

(Archivní článek, platnost skončena 30.11.2021.)

Projekt na podporu ekonomické diplomacie pomohl českým expertům a firmám zjistit, že Argentina sází na těžbu nerostných surovin a chce z ní učinit jeden ze zdrojů bohatství. Čeští geologové, dodavatelé technologií a strojů mohou získat výhodnou výchozí pozici, přijmou-li poněkud větší riziko, spojené s teprve začínajícím boomem těžby surovin v Argentině. Zajímavě se jeví spolupráce ve výzkumu uranu, bezpečnosti svahů v horských oblastech, společné nabídce studijních programů v češtině a španělštině, dodávce nákladních vozidel Tatra těžařským podnikům nebo výstavba solárních zdrojů pro těžařské projekty.
 
 

Ve dnech 29.10. - 2.11. se v Argentině uskutečnil projekt na podporu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu, zaměřený na oblast těžby nerostných surovin a geologie. České firmy a organizace se během týdne setkaly s firmami a institucemi z oboru v hlavním městě Buenos Aires a provinciích Salta a Jujuy, kteří patří k nejaktivnější v rozvoji a podpoře těžařských projektů na svém území.

Celý program začal na Ministerstvu výrobu, kde české experty přijal Mariano Lamothe, zástupce náměstkyně pro rozvoj hornictví. Těžba nerostných surovin je v Argentině poměrně mladá záležitost, za “staré” se považují doly 25 let staré. Současná vláda sektor podporuje a láká do něj investory. I když jsou majiteli nerostných surovin provincie, je důležitá jednotná státní politika v některých oblastech. Práce ČGS na mapování terénu ve velice malém měřítku vyvolala ohlas, může jít o jednou z linií spolupráce, protože AR dosud v takovém měřítku mapy nezpracovávala.

Hlavní odborné jednání na argentinské geologické službě Segemar, kterému patří i Institut těžebních technologií a Geologický institut, hlavní geologické autority v oblasti geologie v Argentině, v kartografii a mapování patří dokonce mezi lídry mezi zeměmi Latinské Ameriky. V odborné oblasti může být tématem spolupráce v laboratorních testech, především izotopů. Také výzkum podzemního lithia by mohl být pro ČR zajímavý.

Na hledání obchodních příležitostí se zaměřilo setkání s CAPMIN, komorou dodavatelů těžebním firmám. Argentina je v těžbě surovin oproti zemím jako Chile nebo Peru o hodně let pozadu, velká část techniky se musí dovážet, protože neexistuje domácí výroba. Zahraniční firmy, např. výrobce nákladních vozů Caterpillar, musí investovat do poprodejního sektoru. Problémy s infrastrukturou dělají ze zvládnutí logistiky dodávek náhradních dílů a oprav klíčovou podmínku úspěchu. Ve vysvětlení pohledu samotných těžařských firem na situaci v Argentině, spočívalo setkání s CAEM, komorou těžařských firem. Existuje poptávka po těžkých strojích a vrtné technice.

 

Hornická mise

Hornická mise

Další jednání proto proběhlo s prezidentem a víceprezidentem CNEA, Comisión Nacional de Energía Atómica, hlavní argentinskou autoritou pro rozvoj jaderných aktivit v zemi. Ke třem stávajícím jaderným elektrárnám by se měly postavit další dvě. Vlastní několik výzkumných jaderných center a výzkumných reaktorů. Naše firma Diamo už s CNEA spolupracuje na několika projektech, které řídí Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Pro bilaterální spolupráci by mohl připadat v úvahu např. projekt PRAMU, remediace dříve využívaných uranových nalezišť (těch je v AR celkem devět -  jejich přehled je zde).

Cesta do provincií Salta a Jujuy zabrala poslední dva dny pracovního týdne. V provincii Salta se nám věnovala ministryně pro výrobu Paula Bibini, náměstek pro hornictví Daniel Blasco, členové Sdružení dodavatelů pro hornictví CAPEMISA,a zástupci několika těžařských firem. Salta leží na severozápadě země, disponuje mědí, zlatem, molibdenem, stříbrem, zinkem, lithiem. Ve fázi průzkumu je několik desítek nalezišť a projektů. Salta patří mezi sedm světových regionů s největší solární radiací na světě.

V diskuzi vzniklo několik možných námětů na spolupráci pro Vysokou školu báňskou, v oblasti seismiky, o možné stavbě solární elektrárny a spolupráce s Capemisa pro jednání o zastupování a zprostředkování.

Pro zjištění konkrétních podmínek dobývání lithia jsme nakonec navštívili lithiový důl EXAR. Důl je nyní ve výstavbě, investice má být $430 mil. (čínští a kanadští investoři), která je v první fázi projektu.

 

Tomáš Hart, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires

Hornická mise

Hornická mise

Hor

Hor