español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Multioborová podnikatelská cesta českých firem do Argentiny, Uruguaye a Paraguaye

Od 28. 3. do 1. 4. 2022 se desítka českých firem zúčastnila podnikatelské cesty do tří zemí tzv. Cono Sur v rámci nástroje Projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED. Mise vedená Státním tajemníkem MZV Miloslavem Staškem předčila očekávání jednak do počtu zúčastněných firem, ale i množstvím vytvořených kontaktů. Série B2B jednání doplnily schůzky na nejvyšší politické úrovni s představiteli dotyčných zemí.

Během pěti dní navštívili čeští podnikatelé čtyři města (Córdoba, Buenos Aires, Montevideo, Asunción) ve třech zemích. V každém z nich byly ve spolupráci s místními obchodními komorami zorganizovány prezentace českých firem a následná B2B jednání. O naše firmy byl na všech místech velký zájem, prezentací se v každém místě zúčastnily desítky podnikatelů. 

Ne nepřekvapivě se jako země s největším potenciálem ukázala být Uruguay. Zdejší partneři při jednání se svými českými protějšky prokázali, že svůj obor velmi dobře znají a sledují nejmodernějších trendy. Ačkoliv je Uruguay trh malý, dohání ho technologickou pokročilostí a vysokou kvalifikací pracovních sil. Pro česká řešení dbající na špičkovou úroveň je v Uruguayi poptávka. 

Cestu doplnili také jednání na nejvyšší úrovni. Miloslav Stašek se setkal mimo jiné s E. Acevedem, ministrem zahraničí Paraguayské republiky, náměstkem MZV Argentinské republiky C. J. Rozencwaigem, náměstkyní MZV Uruguayské republiky C. A. Batlle či zástupci měst Montevideo a Córdoba. Diskutovány byly mimo jiné možnosti zintenzivnění vzájemné obchodní spolupráce.        

Podnikatelská mise splnila svůj cíl, kterým bylo navázání kontaktů v soukromém sektoru, tak i na úrovni samosprávných celků. V některých případech jsou již započaty jednání o obchodním zastoupení na místním trhu, na dobré cestě je i nalezení konkrétních klientů pro výrobky zúčastněných českých firem.   

Radek Hovorka, diplomat Velvyslanectví ČR v Buenos Aires