español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: akitada31 @pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Potenciál výroby zeleného vodíku v Argentině

Zelený vodík a jeho deriváty jako palivo budoucnosti nabývají v Latinské Americe na důležitosti a Argentina není výjimkou. Už v roce 2006 vláda prohlásila jeho výrobu, energetické využití a podporu výzkumu a vývoje za aktivity národního zájmu. Rychlý technologický pokrok v tomto odvětví dodává zemi důvěru, že by se země mohla stát významným výrobcem a vývozcem celosvětově udržitelné energie, což také umožní rozvinout průmyslové, vědecké a technologické kapacity. Ty v Argentině za zbytkem západního světa značně zaostávají.
 

Argentina, a zejména její provincie Río Negro, má jedinečné přírodní podmínky k tomu, aby se stala klíčovým hráčem v oblasti zeleného vodíku. Teoretický potenciál argentinské produkce se odhaduje na přibližně 1 mld. T ročně. Silně omezený počet větrných farem a jejich nedostatečná kapacita, chybějící infrastruktura pro přepravu produktu, jeho skladování nebo přeměnu např. na čpavek však zatím neumožňují se v této oblasti rychleji rozvíjet. Země se bude ve střednědobém horizontu snažit všechny uvedené problémy vyřešit, a to zejména zahraničním kapitálem, což přináší zajímavé příležitosti i pro české firmy. 

K dnešnímu dni jsou známy dvě výrazné investice do vývoje zeleného vodíku v Argentině. Australská společnost Fortescue Futures Industries investuje v příštích 10 letech celkově 8 mld. USD do rozvoje větrných farem, vysokonapěťového vedení, závodu na výrobu vodíku a souvisejících produktů spolu s přístavní infrastrukturou v provincii Rio Negro. Společnosti MMEX a Siemens oznámily investici ve výši 500 mil. USD do instalace větrné farmy a elektrolýzního závodu ve městě Rio Grande (Ohňová země), který by mohl vyrábět 55 tun vodíku denně, což odpovídá výkonu 160 MW. V obou případech by se české firmy mohly zapojit v roli subdodavatelů, jak je tomu například v případě české společnosti 2JCP, která pro Siemens montuje elektrolyzéry. Oba projekty jsou nyní ve fázi studií proveditelnosti, které zkoumají sociální, environmentálními a technické aspekty. Za účelem sladění úsilí a zájmů místních aktérů byly vytvořeny - i díky iniciativě Delegace EU v Buenos Aires -  přinejmenším dvě informační sítě: “Konsorcium H2ar”, které tvoří více než 60 společností (včetně veřejné správy, ropných rafinerií, distributorů plynu a automobilového průmyslu), a “PlataformaH2 Argentina”, jejímž úkolem je podporovat dialog mezi akademickou obcí, občanskou společností a průmyslovými sdruženími.

Předtím, než tyto a jakékoliv další projekty budou realizovány, však musí dojít k vytvoření regulačního rámce, který doposud chybí. Hospodářská a sociální rada již zadala tři velké studie, které mají být zveřejněny v roce 2023 a mají sloužit k přípravě strategie rozvoje zeleného vodíku. Argentina vzhledem k hlubokým ekonomickým problémům není pro zahraniční investory atraktivní. Pro zajištění životaschopnosti projektů tohoto typu je třeba zajistit zejména právní a fiskální stabilitu (např. záruka možnosti vývozu produktu či zisku do zahraničí). Naděje na postupné zlepšení investičního prostředí v Argentině je vkládána s ohledem na prezidentské volby a následně ustavení nové vlády počátkem roku 2024.

Radek Hovorka, diplomat Velvyslanectví ČR v Buenos Aires