español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sektorová mise obranného a leteckého průmyslu v Paraguayi

Ve dnech 20.-21.3.2017 navštívila Paraguay delegace obranného a leteckého průmyslu, doprovázená náměstkem ministra průmyslu a obchodu Vladimírem Bärtlem. Hlavním cílem mise bylo prezentovat kvalitu českého obranného a leteckého průmyslu, což se plně podařilo.


 

Jednání delegace s ministrem vnitra

Jednání delegace s ministrem vnitra

Příprava mise probíhala v úzké koordinaci s Ministerstvem obrany ČR, s odborem ekonomické diplomacie MZV ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Na misi byl vypracován projekt ekonomické diplomacie, který byl financován společnými silami těchto ministerstev.

Akce se zúčastnily společnosti Česká zbrojovka a.s., LOM Praha s.p., Jawa s.r.o., EGAP a místním zástupcem reprezentovaná firma Mesit holding a.s. Členem mise byla i IT firma Brightway Solution, která se spolu s ostatními zúčastnila Investičního fóra a poté měla vlastní program.

Prezentace se uskutečnila v prostorách hotelu Granados Park a za paraguayskou stranu se jí zúčastnil náměstek ministra obrany kontraadmirál Américo Ibarra Collar, dále pak zástupci letectva, komunikací a dalších složek armády. Za ministerstvo vnitra byl přítomen ředitel kabinetu ministra, dále se zúčastnil místní zástupce České zbrojovky a další hosté. Náměstek Vladimír Bärtl v úvodním projevu představil přítomné firmy a vyjádřil přesvědčení, že prezentace umožní přítomným zástupcům ozbrojených sil udělat si obrázek o schopnostech českých firem. Po něm vystoupil ředitel odboru průmyslové spolupráce v obranném průmyslu Tomáš Kopečný, který informoval o možnostech českého průmyslu a nabídl případnou výrobní kooperaci. Zástupci českých podniků poté ve svých prezentacích představili výrobní programy svých firem a zodpověděli dotazy. Největší zájem projevili účastníci o prezentaci České zbrojovky, o čemž svědčí i projevený konkrétní zájem o nákup pistolí ministerstvem vnitra.

Na závěr uspořádal ZÚ Buenos Aires koktejl, v jehož průběhu měli zástupci firem možnost neformálního setkání s přítomnými zástupci armády a ministerstva vnitra a získat tak cenné kontakty. 

Kromě prezentace, která byla pro zúčastněné firmy prioritní, byla delegace přijata ministrem průmyslu a obchodu Gustavem Leitem a ministrem vnitra Miguelem Rojasem Mezou. Na obou schůzkách přítomní zástupci českých firem měli možnost krátkého představení výrobního programu. Účastníci mise velmi ocenili možnost setkání s nejvyššími představiteli, ke kterým by v případě individuální návštěvy země neměli přístup.

Delegace se zúčastnila i III. investičního fóra EU-Mercosur a náměstek V. Bärtl poskytl rozhovory místnímu tisku a televizi. Česká republika se tak díky misi v Paraguayi zviditelnila a české firmy zde mají otevřené dveře.

 

Autor: Ludevít Hrúz, obchodní rada, zastupitelský úřad Buenos Aires