español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uruguay bude stavět další obří celulózku

Uruguayská vláda jedná s finskou firmou UPM o výstavbě další obří celulózky, která bude postavena na řece Río Negro, přítoku řeky Uruguay. Celková investice má dosáhnout
6 mld. USD, z toho 1 mld. USD jsou investice uruguayské vlády do infrastruktury.
 

Plánovaná celulózka bude největší v Uruguayi a jednou z největších na světě. Její roční produkce má dosáhnout 2,6 milionů tun celulózy, což je dvojnásobek stávající celulózky firmy UPM ve Fray Bentos. Výstavba a provoz celulózky vytvoří 8.000 přímých i nepřímých pracovních míst a zvýší HDP země o 2-2,5 %. Celulózka bude odpovídat nejvyšším standardům a její provoz bude monitorován jak uruguayskou a argentinskou vládou, tak i organizacemi zabývajícími se životním prostředím.

Pro Českou republiku se nabízí možnost subdodávek jako v případě celulózky Montes del Plata v Punta Pereira, kde v letech 2011-2013 pracovalo více než 400 svářečů Hutních montáží z ostravské strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. Velkou příležitostí pro české firmy budou určitě i masivní investice do výstavby a modernizace silnic, nákladních železničních tratí a přístavu v Montevideu, na které má uruguayská vláda vyčleněnu 1 miliardu USD. Zvláště zajímavá může být stavba nových nákladních železničních tratí, po kterých se bude do celulózky přepravovat dřevo a odtud pak celulóza do přístavu. V Uruguayi  neexistuje železniční doprava, takže neexistuje ani žádný výrobce železniční techniky a vše bude muset dovézt.  Čeští výrobci dieselových lokomotiv, nákladních vagónů, kolejí atd. tak mají jedinečnou šanci získat zajímavé zakázky. Pro další informace kontaktovat zastupitelský úřad v Buenos Aires.

Zpracoval: Ludevít Hrúz, obchodní rada, zastupitelský úřad Buenos Aires