español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Bao_5 @Pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Argentině začala plošná výroba vakcíny proti Covid-19

Argentinský prezident Alberto Fernández dne 12.8.2020 ozámil, že se v Argentině začíná vyrábět vakcína proti Covid-19, kterou vyvinul vědecký tým z Oxfordu ve spolupráci s britskou farmaceutickou společností AstraZaneca. Vakcína bude argentinskou firmou mAbxience vyráběna bez toho, aniž by látka prošla všemi klinickými testy. Důvodem je snaha připravit vakcínu k aplikaci v nejkratší možné době. Pokud tato látka testy neprojde, budou vyrobené vakcíny zlikvidovány. Testy by měly být dokončeny na přelomu roku, začít očkovat by se tedy mohlo již v únoru 2021. Produkce by měla být tak intenzivní, že v budoucnu pokryje celou poptávku po vakcíně v Jižní Americe (s výjimkou Brazílie).

Prezident Fernández v polovině srpna oznámil, že v zemi začíná produkce očkovací látky proti nemoci Covid-19. Látku, která byla vyvinuta ve spolupráci mezi vědeckým ústavem z Oxfordu a britskou farmaceutickou společností AstraZaneca, bude vyrábět argentinská firma mAbxience. Spolu s Argentinou by „britskou“ vakcínu mělo produkovat ještě Mexiko. Produkce by měla být dostatečná do té míry, že pokryje poptávku Latinské Ameriky (s výjimkou Brazílie, která hodlá produkovat jiný typ očkovací látky). Podle slov Fernándeze se tak stane poprvé, kdy bude mít Latinská Amerika očkování ve stejnou dobu jako Evropa či USA.

Firma mAbxience sama vysvětluje svůj úspěch tím, že s AstraZaneca udržuje dlouhodobě kvalitní vztahy a taktéž má k dispozici nejvybavenější fabriku v Latinské Americe. Firma zanechala všech dalších aktivit a bude se soustředit pouze na produkci vakcíny. Ta má však jeden háček, neboť látka dosud neprošla všemi požadovanými klinickými testy, ačkoliv už byla vyzkoušena na vzorku 1100 osob (podle prohlášení firmy se skvělými výsledky). Vakcína tak bude vyráběna s tím rizikem, že pokud testy nakonec neskončí úspěchem, látka bude muset být zlikvidována. Důvodem je hra o čas. Pokud začne být vakcína vyráběna již nyní, bude na přelomu roku, kdy mají být testy dokončeny, k dispozici již okolo 10 milionů dávek. Celkem by fabrika měla vyrobit až 250 milionů dávek této látky. K plošné aplikaci by mohlo dojít v únoru 2021. Cena jedné dávky by se pro uživatele měla pohybovat okolo 3 až 4 USD.

Radek Hovorka, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires