español  česky 

rozšířené vyhledávání

Národní parky a rezervace Argentiny

Argentina má sice více než čtyři stovky chráněných přírodních rezervací různých kategorií - od národních (federálních), přes provinční, obecní až po soukromé, - avšak rozlohou tyto chráněné oblasti nepřesahují 7 procent celého území země (bez antarktického sektoru a ostrovů v jižním Atlantiku, na něž si Argentina činí nárok).

V souladu s mezinárodními závazky, které Argentina na sebe převzala, by plocha chránených oblastí měla do roku 2015 vzrůst na 10 procent celkového území. Jak ovšem přiznávají samy argentinské zdroje (např. publikace Parques Nacionales y otras Areas Protegidas de la Argentina, nakladatelství Aguilar, 2008, Buenos Aires) jen kolem 2 procent (tj. 3,7 miliónů hektarů) je chráněno skutečně efektivně a v souladu s uznávanými standardy ochrany přírody. Zbytek jsou přírodní rezervace „jen na papíře“. Více o systému ochrany přírody v Argentině se dozvíte ze stránek argentinské Správy národních parků (Administración de Parques Nacionales), kde naleznete i užitečné a praktické informace pro návštěvu přírodních rezervací v zemi (stránky pouze ve španělštině).

Argentina je velmi různorodá co do přírodních podmínek – celkem má osmnáct (!) různých ekosystémů sahajících od subtropických oblastí na severu (nejjižnější výběžky deštných pralesů) až po polární tundru na jihu země. Nejpřísněji chráněnou kategorií přírodních rezervací jsou národní parky, kterých má Argentina celkem 26; zde uvádíme jejich seznam rozdělený do čtyř hlavních geografických oblastí (severovýchod, severozápad, střední Argentina a Patagonie) a provincií, v nichž se nacházejí.

Severovýchodní Argentina

NP Iguazú, sv. ArgentinaNP Chaco, sv. Argentina

Severozápadní Argentina

NP Los Cardones, Salta, ArgentinaNP Calilegua, Salta, Argentina

Střední Argentina

NP San Guillermo, ArgentinaNP El Leoncito, San Juan, Argentina

Jižní Argentina - Patagonie

NP Nahuel Huapi, Patagonie, ArgentinaNP Perito Moreno, Argentina