español  česky 

rozšířené vyhledávání

Specifika země

Základní turistické informace:

Cenová i životní úroveň v Paraguayi je celkově dosti nízká, jedná se o zemi s rozvojovou ekonomikou. Platit lze národní měnou, guaraní , aktuální kurz možno konzultovat na http://www.abc.com.py, jsou akceptovány i USD. Turistická zařízení jsou funkční a poměrně spolehlivá v hlavním městě a v některých větších městech, jinak v podstatě neexistuje turistická infrastruktura. Rovněž doprava ve větších městech a mezi nimi je poměrně spolehlivá, horší je to již při cestách na venkov.

V každém případě se doporučuje cestovat vždy se zdravotním pojištěním a ještě před cestou se u pojišťovací společnosti informovat, ve kterých nemocničních zařízeních v Paraguayi je možno se nechat ošetřit. Existují veřejná zdravotnická zařízení, která ošetří pacienty zdarma, ve většině případů se však ošetření zpoplatňují a lékaři vyžadují platbu v hotovosti.

V posledních letech se stále častěji objevují epidemie nemoci dengue. Doporučujeme proto informovat se o momentální situaci v oblasti, do níž je plánována cesta ( http://www.who.int/en), a používat repelenty.

Při vstupu do Paraguaye a při výjezdu ze země věnují paraguayští celníci větší pozornost střelným zbraním a jejím imitacím. lékům a ohroženým rostlinným i živočišným druhům

Vzhledem ke klimatickým podmínkám se v Paraguayi začíná pracovat velmi brzy (cca 7.00 - 7.30), avšak od cca 11.30-12.00 do cca 15.00 se dodržuje "siesta", kdy veškerá činnost ustává (netýká se větších obchodů). Po siestě se pokračuje do cca 19.00 - 20.00.

Pro Paraguay platí obdobné zdvořilostní zvyklosti jako pro ostatní latinskoamerické státy, tj. např. polibek na tvář při pozdravu. V osobním jednání jsou Paraguayci velmi vstřícní.

Bezpečnostní situace:

V Paraguayi jsou občas zaznamenány pouliční nepokoje (především v hlavním městě), které souvisí s ne příliš stabilní politickou a ekonomickou situaci v zemi. Tyto nepokoje většinou nebývají příliš násilné, avšak neodporučujeme se do nich zapojovat, neboť jakýkoliv shluk lidí je vždy velice vítanou příležitosti pro zloděje. Pokud je vyhlášena generální stávka, bývá dodržována a život v zemi se v podstatě paralyzuje.

Větší kriminalita byla zaznamenána v Ciudad del Este, což je město na trojrozmezí - Paraguay, Argentina a Brazílie, které je známé jako centrum překupníků drog a pašeráků a kde byl rovněž zaznamenán pohyb členů skupiny Al Kajda.

Státní svátky, obvyklá pracovní doba, obvyklá prodejní doba

Je stanoven osmihodinový pracovní den při šestidenním pracovním týdnu.

Úřední hodiny jsou obvykle v Po-Pá od 8.00 do 17.00 h.

Banky jsou otevřeny v Po-Pá od 10.00 do 16.00 h.

Svátky:

1. 1.

Nový rok

6.1.

Tři králové

Zelený čtvrtek a Velký pátek

1. 5.

Den práce

15. 5.

Státní svátek - vyhlášení nezávislosti (1811)

Boží tělo

15.8.

Nanebevzetí Pany Marie

12. 10.

Den Kolumba

1.11.

Všech svatých

8. 12.

Neposkvrněného početí

25. 12

Boží hod vánočníHlavní školní prázdniny začínají během prvního prosincového týdne a trvají do začátku března dalšího roku. Obdobím dovolených jsou v Paraguayi měsíce leden a únor. Většina firem má v důsledku dovolených silně omezený provoz.

UPOZORNĚNÍ:

Poskytované informace mají informativní charakter a vzhledem k možným změnám doporučujeme před cestou kontaktovat zastupitelský úřad příslušné země. Upozorňujeme, že závazné informace o vstupních podmínkách pro cesty našich občanů do jednotlivých zemí mohou poskytnout pouze velvyslanectví a konzuláty příslušných států. Vzhledem k možným změnám si na nich údaje před cestou ověřte.

Konzulát Paraguayské republiky
Malostranské nám. 23/37, Praha 1
118 00

Tel: 257 533 767

Fax: 257 535 124

E-mail: consulado@paraguay.cz

Web: www.paraguay.cz

Provozní hodiny: 09:00 - 15:00 / út,st,čt

Informace o Paragauayi lze nalézt na internetových adresách

http://www.latinworld.com

http://www.paraguay.cz