español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Filip Kanda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika na konferenci Koalice pro rovná práva (ERC) v Buenos Aires

     Ve dnech 8. a 9. září 2022 se uskutečnila na MZV Argentiny v Buenos Aires globální konference LGBTI 2022 mezinárodní Koalice pro rovná práva (ERC). Konference, kterou otevřel argentinský ministr zahraničních věcí Santiago Cafiero, se zúčastnili zástupci 140 občanských organizací a představitelé všech 42 signatářských zemí. ČR byla zastoupena na úrovni současného CDA a. i. Hlavním cílem globálního hnutí je zlepšení podmínek života a práv osob LGBTI+ a tvorba politik na obranu proti nenávistným a netolerantním proudům ve společnostech v nejrůznějších místech planety.

     V závěrečném dokumentu, který byl přečten na závěr konference, se účastníci shodli, že od konference konané ve Vancouveru v roce 2018 bylo dosaženo velkého pokroku, včetně dekriminalizace styků mezi osobami stejného pohlaví v šesti zemích. Přesto je dosažený pokrok stále velmi vzdálen ambicím hnutí. V mnoha regionech a zemích světa nadále osoby LGBTI+ čelí diskriminacím, které ohrožují jejich práva a svobody, ba dokonce i jejich životy samy.

     Vedle argentinského ministra zahraničí spolupředsedala konferenci argentinská zvláštní zmocněnkyně pro sexuální orientaci a genderovou identitu Alba Rueda. Sama je aktivistka trans a skutečnost, že nyní působí ve službách argentinské vlády, označila za obrovský úspěch celé společnosti. Velkou Británii, která společně s Argentinou od roku 2019 vykonávala předsednictví v koalici, zastupoval rovněž zvláštní zmocněnec pro sexuální orientaci, Lord Nick Herbert. Na závěr proběhlé konference Argentina a Velká Británie předaly dočasné předsednictví Německu a Mexiku. Některé země vyslaly na konferenci do Buenos Aires své vládní zástupce, např. USA, Itálie, Nový Zéland ad. Většina dalších byla zastoupena na úrovni svých velvyslanectví. 

     Koalice pro rovná práva byla založena v roce 2016 v Montevideu a funguje jako globální mechanismus ke spolupráci v oblasti obrany práv osob LGBTI+ na celém světě. Koalice rovněž umožňuje komunikační platformu pro spolupráci svých členských zemí s organizacemi civilní společnosti. Koalici v současnosti tvoří 42 zemí, které spolu sdílejí informace a spolupracují na přípravě společných kroků a politik s cílem zlepšení situace osob LGBTI+ na celém světě.