español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Meziparlamentní spolupráce ČR-Argentina: videokonference Skupin přátel

Z iniciativy Velvyslanectví ČR v Buenos Aires se dne 13. listopadu 2019 konala videokonference Skupiny přátel států Jižní Ameriky Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Skupiny přátel ČR Poslanecké sněmovny Národního kongresu Argentiny.

V návaznosti na ustavení argentinské Parlamentní skupiny přátel ČR dne 2. října 2019 došlo k prvnímu interaktivnímu kontaktu české a argentinské strany ve formě videokonference, vysílané z české Poslanecké sněmovny a z argentinského Kongresu. V Praze se účastnil předseda české parlamentní skupiny pan poslanec Jaroslav Bžoch, spolu s argentinským velvyslancem v ČR Robertem Salafiou. V Buenos Aires byli přítomni předsedkyně argentinské skupiny přátel paní Alejandra Caballero, generální ředitel parlamentní diplomacie a mezinárodní spolupráce argentinského Kongresu Juan de Dios Cincunegui, zástupci MZV Argentiny, velvyslanec Karel Beran a jeho zástupce Jindřich Kubovský.

Účastníci videokonference konstatovali vzájemný přínos propojení zákonodárných sborů obou zemí. Meziparlamentní spolupráce, zdaleka nikoli pouze v legislativní oblasti, má za cíl posílit mimo jiné obchodně-ekonomické vazby; ČR by například uvítala otevření prostoru českým firmám pro uplatnění na argentinském trhu.

Paní Caballero s panem Bžochem identifikovali prvotní témata dialogu, a sice obchod, investice, turismus, sport, obranu a energetiku. Argentinská zástupkyně ocenila pozici ČR coby lídra v sektoru vědy, technologií a inovací. Hovořila rovněž o důležitosti dohody EU-Mercosur, a to i ve světle argentinské snahy o členství v OECD.

Oba zákonodárci dále probrali aktuální smluvní agendu. Diskutovali rovněž o vzájemné univerzitní spolupráci, programu Work & Holiday a stipendijních pobytech. Hovořili též o masivní české krajanské komunitě v Argentině. Ředitel Cincunegui popsal další možné formy meziparlamentní spolupráce, a sice na platformách P20, EUROLAC a OECD. Konečně partneři nastolili také myšlenku propojení svých ragbyových národních týmů; Argentina je v tomto sportu velmocí a ráda by zařadila český tým do některých soutěží.

Poslankyně Caballero na závěr poděkovala za stříbrnou pamětní medaili MZV ČR, kterou jí udělil velvyslanec Karel Beran dne 29. října 2019 na české recepci ke státnímu svátku.

Galerie


Česko-argentinská videokonference parlamentních Skupin přátel