español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pexels @ Pixabay (ilustrační foto)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy 20. výročí založení Observatoře Pierra Augera

Ve dnech 14.-17. listopadu 2019 proběhly ve městě Malargüe v argentinské provincii Mendoza slavnosti k 20. výročí založení Observatoře Pierra Augera. Hlavního ceremoniálu dne 16. listopadu se zúčastnil velvyslanec Karel Beran.

Součástí akce byla mimo jiné vědecká sympózia, přednášky, věcná jednání či prohlídky observatoře. Přítomni byli prof. Jan Řídký, místopředseda Akademie věd ČR, dr. Martin Bilej, člen předsednictva Akademie věd ČR, dr. Jan Buriánek, delegát Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, a doc. Ondřej Haderka, zástupce Univerzity Palackého v Olomouci.

Observatoř Pierra Augera v Malargüe je tvořena mezinárodní komunitou institucí a vědců. Na její stavbě, provozu, vývoji a modernizaci se aktivně podílí i řada českých institucí. Observatoř, určená k detekci ultra-vysoce energetického kosmického záření, je považována za největší svého druhu na světě.

U příležitosti tohoto výročí a za jejich cenný přínos obdrželi argentinští vědci Alberto Etchegoyen a Ingomar Allekotte (ředitel a manažer observatoře) z rukou velvyslance Karla Berana stříbrnou pamětní medaili MZV ČR spolu s diplomem na české recepci ke státnímu svátku.