español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Miloslav Stašek s podnikatelskou misí navštívil Argentinu, Uruguay a Paraguay

Státní tajemník MVZ ČR Miloslav Stašek navštívil ve dnech 28. března až 1. dubna 2022 Argentinu, Uruguay a Paraguay. Doprovodila ho podnikatelská delegace deseti českých firem v rámci nástroje Projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).

Mise započala v argentinské Córdobě, která je obchodně-ekonomickým centrem země. Státní tajemník ve městě jednal se zástupcem starosty, slavnostně otevřel podnik s názvem „Český pivovar“ a zahájil B2B jednání českých firem s místními protějšky. Vše se odehrálo ve spolupráci s lokální obchodní komorou.

V Buenos Aires Miloslav Stašek následně uskutečnil schůzku s náměstkem ministra zahraničí Argentiny Claudiem Rozencwaigem. Partneři projednali aspekty vzájemné relace ve světle aktuálních problémů. Hovořili mimo jiné o argentinské účasti na Iberoamerickém týdnu, který pořádá MZV ČR v květnu v Praze. Státní tajemník akcentoval český zájem na brzké plné implementaci Dohody EU-Mercosur a informoval kolegu o nadcházejícím českém předsednictví v Radě EU. V hlavním městě státní tajemník dále absolvoval jednání na půdě Argentinské obchodní komory.

V Uruguayi se státní tajemník setkal s náměstkyní ministra zahraničí Carolinou Ache Batlle, se kterou projednal vzájemnou relaci a obdobná témata jako v případě Argentiny, s důrazem na obchodně-ekonomickou agendu. Sešel se rovněž se zástupci města Montevidea. V Uruguayi vykázala mimořádnou úspěšnost podnikatelská delegace českých firem, jejíž jednání státní tajemník zaštiťoval.

V paraguayském Asunciónu závěrem Miloslav Stašek uskutečnil setkání s ministrem zahraničí, kterým je Euclides Acevedo Candia. Stejně jako v Argentině a Uruguayi se schůzka nesla ve velmi konstruktivním duchu, když partneři ocenili úroveň vzájemných vztahů, které disponují potenciálem k zintenzivnění, a to zejména v obchodně-ekonomické oblasti. V Asunciónu se pak rovněž odehrála B2B jednání českých firem, která Miloslav Stašek otevřel. Státní tajemník také uvedl v život tzv. malý lokální projekt, prostřednictvím něhož ČR pomůže místní komunitě ve věci rekonstrukce tří venkovských škol.

Galerie


M. Stašek v Córdobě, Buenos Aires, Montevideu a Asunciónu