español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Resistencii proběhl 11. Festival české a slovenské kultury v Latinské Americe

Ve dnech 22.-24. července 2022 hostila Resistencia, hlavní město argentinské provincie Chaco, jedenáctý ročník Festivalu české a slovenské kultury v Latinské Americe. Tradičního festivalu se zúčastnily krajanské spolky z celé Argentiny a rovněž ze sousední Brazílie. Na akci přicestovali učitelé češtiny a slovenštiny z obou zemí. Festivalu se zúčastnil velvyslanec Lubomír Hladík; doprovodil ho zástupce velvyslance Jindřich Kubovský.

V pátek 22. července se konalo neformální zahájení festivalu, a to v Museo del Hombre Chaqueño. K této příležitosti velvyslanectví poskytlo výstavu bannerů „12 českých památek UNESCO“. Velvyslanec Lubomír Hladík výstavu inauguroval a ve svém projevu zmínil význam krajanské a kulturní relace.

Institucionální zahájení festivalu proběhlo v sobotu 23. července dopoledne v místním kulturním centru za účasti Agustína Romera, předsedy zastupitelstva města Resistencia. Místní sbor zdařile interpretoval českou a slovenskou hymnu a se svými projevy vystoupili velvyslanci obou zemí. V odpoledních hodinách se konaly interaktivní semináře a workshopy, které zahrnovaly prezentace o československých přistěhovalcích, o československé historii, hudbě, kinematografii, vědě a technologii, zeměpisu, výrobcích a produktech, přírodě, jazyku a jeho zpěvnosti, a o zkušenostech argentinských stipendistů v Česku a na Slovensku.

V neděli 24. července byl festival zakončen velkolepou hudební a taneční produkcí v instituci Peña Nativa Martín Fierro, s účastí několika stovek krajanů. Na akci zazněly v živé interpretaci české a slovenské folklorní písně a své umění předvedly taneční soubory Sokol (Buenos Aires) a Moravanka (Presidencia Roque Sáenz Peña). Proběhla i tradiční tombola a improvizovaná výuka tanců s účastí publika.

Zásadní podíl na organizaci festivalu měli učitelé a učitelky češtiny v Argentině a Brazílii, stejně jako zástupci krajanského sdružení v Resistencii Bratři všichni.

Galerie


Argentinská Resistencia hostila 11. ročník Festivalu české a slovenské kultury v Latinské Americe