español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výročí 110 let založení města Presidencia Roque Sáenz Peña

Velvyslanec Lubomír Hladík vykonal ve dnech 28. 2.-2. 3. 2022 pracovní návštěvu provincie Chaco u příležitosti výročí 110 let založení města Presidencia Roque Sáenz Peña.

Ve městech Resistencia a Presidencia Roque Sáenz Peña se setkal s krajanskou komunitou (spolky Bratři všichni a Československá unie kulturní, sociální a sportovní), která je právě v Chacu nejstarší a nejpočetnější v rámci Argentiny.

Velvyslanectví využilo příležitosti a ve spolupráci s lektorem češtiny v místě a s honorárním konzulem připravilo výstavu bannerů „12 českých památek UNESCO“ v Městském kulturním centru Presidencia Roque Sáenz Peña. Výstavy se zúčastnili starosta města Bruno Cipolini a poslanec argentinského Kongresu za provincii Chaco Gerardo Cipolini. Velvyslanec ve svém projevu popsal české dědictví UNESCO a pozval přítomné k návštěvě těchto míst v ČR. V místním kině následně shlédl sestřihaný snímek o návštěvě zástupců Presidencia Roque Sáenz Peña ve Velkých Bílovicích, bratrském městu. Film připravila paní Alicia Gaña, tajemnice pro kulturu a školství města.

Velvyslanec také inauguroval žulovou pamětní desku na budově krajanského spolku, ve které byli v roce 1948 ubytováni cestovatelé Zikmund a Hanzelka; ve svém projevu zmínil význam legendárního českého cestovatelského dua.

1. března, v den oslav výročí 110 let založení města Presidencia Roque Sáenz Peña, se velvyslanec účastnil mše v místním kostele, která se při této příležitosti konala. V kostele je umístěno Pražské jezulátko a podobizna Svatého Václava. Velvyslanec následně v prostorách kina Městského kulturního centra shlédl film o původním osidlování regionu a budování města.

Ve večerních hodinách byl pak velvyslanec přítomen několikahodinové hlavní akci, která se konala na jedné z uzavřených ulic. Součástí byly přehlídky například městské policie, armády či hasičů, stejně jako představení několika orchestrů a tanečních souborů. Zejména však na ulici před hlavní tribunou promenovali zástupci jednotlivých krajanských spolků, které ve městě existují, včetně českého. Akce se zúčastnili nejvyšší představitelé města, zástupci církve, význačné osobnosti města a diplomatický sbor.

Galerie


110 let existence Sáenz Peña