español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Wikipedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Základní informace o Paraguayi

Paraguay je země, která na cestu k demokracii vykročila ve stejný rok jako dnešní Česká republika - v roce 1989. V té době skončila vláda diktátora Alfreda Stroessnera, který v zemi vládl v období 1954-1989.

Paraguay je vnitrozemský stát v Jižní Americe. Leží na obou březích řeky Paraguay, hraničí s  Argentinou na jihu a jihovýchodě, Brazílii na severovýchodě a Bolívií na severozápadě.

Hlavní město Asunción má dobré mezinárodní letecké spojení a je politickým i obchodním centrem celé země.

Státní vlajka Paraguaye má zajímavý původ. Skládá se ze tří vodorovných pruhů. Vrchní pruh je červený, střední pruh bílý a spodní pruh je sytě modrý. Červená (červený pruh) má symbolizovat statečnost ,hrdinství a spravedlnost. Bílá (bílý pruh) symbolizuje čistotu , mír a jednotu. Modrá (modrý pruh) symbolizuje dobrotu a mírnost. Uprostřed bílého pruhu je v kruhu věnec z olivové ratolesti a ve věnci modrý kruh se známou jihoamerickou pěticípou hvězdou.

Původní obyvatelé pocházejí z indiánského kmene guaraní, podle kterých je pojmenována i národní měna, paraguayský guaraní. V listopadu 2018 byl kurz 1 USD = 5.984 PYG.

Klima je na větší část země tropické až subtropické, s vysokými teplotami a vlhkostí po velkou část roku.

Za diplomatické vztahy s Paraguayí zodpovídá Velvyslanectví ČR v Buenos Aires.