español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Argentinský Kongres: ustavení Skupiny přátel České republiky

Dne 2.10.2019 došlo na půdě argentinského Národního kongresu k ustavení Parlamentní skupiny přátel ČR za účasti velvyslance Karla Berana, kterého doprovodil zástupce Jindřich Kubovský. Jedná se o výsledek dlouhodobé snahy Velvyslanectví ČR v Buenos Aires propojit zákonodárné sbory obou zemí a zahájit intenzivnější meziparlamentní spolupráci. V této souvislosti velvyslanec také poskytl rozhovor argentinské televizi. Prvním konkrétním výsledkem by měla být brzká videokonference s českým protějškem, Skupinou přátel států Jižní Ameriky.

V mediálním výstupu pro poslanecký televizní kanál Diputados TV velvyslanec vyjádřil potěšení nad dosažením jednoho z dlouhodobých cílů své mise a zdůraznil, že spolupráce skupin přátel je výborným, velmi demokratickým nástrojem vzájemné relace mimo jiné proto, že skupiny tvoří poslanci napříč politickým spektrem. Dále zmínil tři letošní významná výročí (20 let v NATO, 15 let v EU, 30 let Sametové revoluce) a pohovořil o česko-argentinské relaci jako celku, mimo jiné i v obchodně-ekonomické oblasti.

V úvodu jednání předsedkyně skupiny Alejandra Caballero představila ostatní členy (skupinu aktuálně tvoří 11 poslanců), z nichž dva (Verónica Derna a Alejandro Snopek) mají české předky. Caballero hovořila o příležitosti využít platformu pro posílení vzájemné ekonomicko-obchodní, ale i kulturní spolupráce. Ocenila podporu ČR na mezinárodním poli. Dále hovořili další členové skupiny, kteří postupně představili příležitosti, které skýtají jejich provincie, například pro české firmy.

Existence Skupiny přátel ČR argentinského Kongresu je pro ČR, zemi s mohutnou krajanskou komunitou v Argentině, šancí na prohloubení relace v mnohých oblastech, včetně přístupu českých firem na místní trh. Zastupitelský úřad bude nyní usilovat o uspořádání videokonference mezi příslušnými skupinami přátel obou parlamentů.

Galerie


Založení Skupiny přátel České republiky