česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika prohlubuje obchodní a politické vztahy s Egyptem

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa navštívil ve dnech 26. – 27. září 2021 Egypt, aby navázal na nedávnou  úspěšnou cestu ministra Kulhánka do Káhiry. S egyptským náměstkem ministra zahraničí Badrem Abdelattym projednal bilaterální vztahy, regionální blízkovýchodní témata,  česko-egyptskou obchodní spolupráci i vztahy Egypta s EU a Visegrádskou skupinou. Setkal se dále s náměstkem ministra pro zbrojní výrobu a ředitelem akviziční agentury egyptských ozbrojených sil, kde podpořil probíhající projekty českých firem v oblasti obranného průmyslu a vodohospodářství.  Na závěr své cesty náměstek Tlapa navštívil průmyslový komplex v Helwanu, kde se dokončuje rozsáhlý projekt realizovaný českým dodavatelem.
 

Egypt patří dlouhodobě mezi hlavní české obchodní i politické partnery na Blízkém východě, objem vzájemného obchodu dosahuje 400 mil. USD ročně a dlouhodobě roste. ČR se účastní mezinárodní mise MFO na Sinaji a díky stabilizační a aktivní mediační roli v regionu představuje Egypt významného partnera české diplomacie. Země se také úspěšně vyrovnala s dopady epidemie COVID-19, jako jedna z mála na Blízkém východě si udržela trvalý hospodářský růst.

Náměstek Tlapa spolu se svým protějškem pro evropské záležitosti Abdelattym jednali o bilaterální politické a obchodní spolupráci, situaci v Sýrii,  Libyi, vývoji v blízkovýchodním mírovém procesu i okolních afrických státech.  Zaměřili se také na vztahy Egypta s EU, dynamicky se rozvíjející spolupráci se státy V4 a oblast lidských práv.  Martin Tlapa ocenil egyptský přístup k migraci postavený na integraci a důsledné ochraně pobřežní hranice a dále přijetí nové egyptské národní lidskoprávní strategie, která klade důraz mj. na ochranu náboženských menšin. Obě strany se dohodly na pokračování společného dialogu v této oblasti. Egyptským partnerům tlumočil platné pozvání pro ministra zahraničí Šukrího k návštěvě Prahy a vyjádřil přesvědčení,  že se podaří v polovině příštího roku realizovat odloženou státní návštěvu egyptského prezidenta Sísího v ČR.

V rámci své pracovní cesty se náměstek Tlapa v Káhiře dále setkal s náměstkem ministra pro zbrojní výrobu Mohamedem Mustafou a ředitelem akviziční agentury egyptských ozbrojených sil generálmajorem Usámou Izatem, aby podpořil probíhající i budoucí obchodní projekty.  Obě instituce jsou klíčovými partnery českých firem v oblasti obranného průmyslu a infrastruktury a spravují egyptské strategické investice spojené s modernizačními projekty. Český průmysl jim dokáže nabídnout komplexní integrovaná řešení, zdůraznil náměstek Tlapa. Ministerstva obrany obou zemí  v současnosti dokončují memorandum o spolupráci, jejich zástupci povedou delegace na podzimních veletrzích obranného průmyslu IDET v Brně a EDEX v Káhiře.

Na závěr svého pobytu v Egyptě navštívil Martin Tlapa průmyslový komplex v Helwanu nedaleko Káhiry,  kde česká firma dokončuje dodávku strojírenského investičního celku v oblasti válcovací techniky.