česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Káhira
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Egypt a Kypr podepsaly dohodu o vybudování podmořského plynového potrubí

(Archivní článek, platnost skončena 29.02.2020.)

Ministři vlád Egypta a Kypru ve středu 19.9.2018 podepsali dohodu o vybudování podmořského plynovodu pro přepravu zemního plynu z kyperské oblasti Aphrodite  do Egypta.

V Egyptě bude plyn zkapalněn a připraven k reexportu do evropských zemí ve formě LNG. Dohodu podepsali Tarek El-Molla, egyptský ministr pro ropu a minerální zdroje, a kyperský ministr energetiky, obchodu, průmyslu a cestovního ruchu Georgios Lakkotrypis.

Jak uvedl egyptský ministr Tarek El-Molla, tato dohoda je považována za jeden z „hlavních pilířů hospodářských vztahů mezi oběma zeměmi“. Nová dohoda tak podpoří další průzkumné aktivity v regionu a přispěje k dalšímu rozvoji spolupráce obou zemí v oblasti těžby plynu a ropy. Nejedná se tedy pouze o realizaci podmořského potrubí, ale i o příspěvek k zajištění dodávek plynu do EU.

V květnu 2018 ministr Tarek El-Molla odhadl, že náklady na výstavbu plynovodu dosáhnou zhruba 800 milionů dolarů. Pokud vše půjde podle plánu, do roku 2022 by měl být plynovod zprovozněn.

Kyperský ministr uvedl, že podpis dohody o plynovodu mezi Kyprem a Egyptem je důležitým milníkem pro vytvoření koridoru EASTMED NatGas do EU a přispěje k posílení energetických investic v regionu. Odhaduje se, že kyperské plynové pole Aphrodite obsahuje zhruba 4,5 bilionů kubických stop plynu. Italská společnost ENI objevila další ložisko plynu jihozápadně od Kypru, ale jeho velikost dosud nebyla stanovena.

Egypt tak stále více posiluje svoji klíčovou pozici k využívání bohatství zemního plynu ve východním Středomoří. Prozatím uzavírá dohody o dovozu plynu z pobřežních oblastí Izraele pro uspokojení domácí poptávky a budoucí vývoz. Ředitel marketingu italské společnosti ENI pro zemní plyn Massimo Mantovani řekl, že Egypt by mohl být "agregátorem" pro komerční využívání zemního plynu v regionu – díky dodávkám z Kypru, Izraele a samotného Egypta. Egypt by měl dosáhnout soběstačnosti v roce 2019.