česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Egypt zavádí DPH

Egyptský parlament na konci srpna po vleklé diskusi schválil zavedení DPH (zákon č. 67/2016) a to na úrovni 13%, v příštím finančním roce (od července 2017) se zvýší na 14%.
 

The Ministry of Supply and Internal Trade has placed an emergency plan to supply subsidised food commodities through Eid Al-Fitr, the holiday that follows the month of Ramadan.

(AFP Photo)

 

DPH začala platit okamžitě po podpisu nového zákona prezidentem republiky dne 9. září. Nahradí tak dosavadní „daň z prodeje“ (sales tax) a bude se vztahovat i na segmenty, kterých se dříve daň netýkala. Měla by přispět k zjednodušení egyptského daňového systému a tím vyššímu výnosu, cílí zejména na neformální ekonomiku, turisty a venkovské oblasti, které se tradičně placení daně vyhýbaly. Očekává se, že zavedení DPH napomůže snížení rozpočtového deficitu o 1-3% a do státní pokladny přisype na 30 mil. EGP. Schválení zákona o DPH bylo jednou z podmínek Mezinárodního měnového fondu, se kterým Egypt v současnosti jedná o půjčce ve výši 12 mld. USD.

56 položek je zároveň dle nového zákona od DPH osvobozeno (základní potraviny, mléčné výrobky, dětské mléko, minerální voda, papír, elektřina, ropné produkty, léky, školné na mezinárodních školách, automobily pro handicapované, materiály recyklované z odpadu atd.). Většiny produktů se však zdražení přesto dotkne – např. formou DPH za balné či dopravu.

Společnosti mají tři měsíce “přechodného období” na to, aby se se zavedením DPH vyrovnaly, ministerstvo financí by do třiceti dnů od podpisu zákona mělo vydat podrobný manuál, jak na novou DPH. Za neplacení daně může soud vyměřit pobyt ve vězení v délce 3-5 let, pokutu ve výši 5.000-50.000 EGP, či oboje. Stíhání za neplacení daně může být zahájeno pouze na základě žádosti ministerstva financí, které má také pravomoc řešit spor mimosoudně – pokud bude daň zaplacena včetně pokuty.

Pro české exportéry je zajímává informace, že zboží obchodované ve volných zónách je od DPH osvobozeno (vztahuje se i na nově budovanou ekonomickou zónu v okolí Suezského kanálu), rovněž ozbrojené složky neplatí DPH u zboží zakoupeného za účelem národní obrany.

Michaela Andresová, obchodní tajemnice, Velvyslanectví ČR v Káhiře