česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Egypt - zrušení akreditivů a aktuální informace k situaci ohledně omezení dovozu

Dne 29. prosince 2022 byl konečně v důsledku dohody s MMF (Mezinárodním měnovým fondem) centrální bankou Egypta stažen požadavek potvrzeného akreditivu ke všem dovozům.

Dovážené zboží však kvůli vážnému nedostatku likvidity vstupuje stále na egyptský trh pomalu. I když nejsou k dispozici žádná čísla, je zřejmé, že zavedení požadavku na akreditiv v březnu 2022 způsobilo vážné škody nejen vývozcům, ale stejně (ne-li více) egyptskému průmyslu a zemědělství kvůli neschopnosti výrobců dovážet například díly pro vlastní výrobu nebo krmivo pro zvířata, nemluvě o obilí pro výrobu mouky. Pokud nedostatek USD nebude v souvislosti s devalvací libry brzy kompenzován novými přílivy valut, budou problémy s dovozem pravděpodobně přetrvávat i během roku 2023. Zatím se podle dohody s MMF očekává v průběhu 1. pololetí 2023 alespoň 14 miliard USD od klíčových partnerů EGY včetně zemí Perského zálivu.

Velkým problémem je také pokračující devalvace libry a inflace: od prosince 2022 klesla hodnota EGP z 24,6 na 29,9  EGP/USD (v některých případech i přes 30 EGP) a lze předpokládat, že bude nadále klesat.

S novým oslabením (dramaticky zejména 11. ledna 2023 - až o 3 EGP) ztratila egyptská libra od března 2022 vůči americkému dolaru cca 70 % hodnoty.

O dalším vývoji bude ZÚ Káhira průběžně informovat.

 

Obchodní úsek, ZÚ Káhira