česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Egyptská libra devalvována o 14%

Egyptská centrální banka dne 14.3.2016 přistoupila k devalvaci měny o více než 14% vůči americkému dolaru.
 

O devalvaci se v ekonomických kruzích hojně diskutovalo a očekávala se, včerejší pád měny z 7,73 EGP za USD na 8, 85, však nemusí být v letošním roce posledním. Dle prognostiků by cena egyptské libry mohla ke konci kalendářního roku klesnout až na úroveň 10,45 EGP za dolar.

Egypt od revolučních událostí v roce 2011 dlouhodobě čelí problémům s nedostatkem cizí měny, na níž je závislý dovoz základních surovin, zejména pšenice. Rezervy zahraniční měny poklesly z 35 mld USD v roce 2011 na kritickou úroveň 16,5 mld USD v únoru 2016. Radikální úbytek turistů a pokles příjmů ze Suezského kanálu měly za následek trvalý tlak na dostupnost cizí měny a rozvoj černého trhu, na kterém byl dolar minulý týden k dostání už za 10 EDP.

Egyptská centrální banka se v posledních měsících snaží volit politiku, která by egyptskou ekonomiku vyvedla ze stále rychleji se roztáčejícího víru inflace, zvyšování zadluženosti a zejména zablokování obchodu. V minulých dnech zcela zrušila omezení týkající se vkladu a výběru zahraniční měny pro jednotlivce a společnosti dovážející suroviny a základní komodity, pro ostatní importéry jsou limity stále v platnosti.

Devalvace egyptské měny, přestože ji guvernér Centrální banky ještě v polovině února odmítal, dokud rezervy zahraniční měny nedosáhnou úrovně 25 mld USD, je dnes realitou, která je ekonomy a obchodníky vítána.  

Více informaci viz: http://www.cbe.org.eg/English/

Michaela Andresová, obchodní tajemnice, ZÚ Káhira