česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Povinná registrace společností vyvážejících zboží do Egypta bude platit od 15. března 2016

Na konci roku 2015 vydal egyptský ministr obchodu a průmyslu dekret č. 922/2015, dle kterého se všechny společnosti, které vyvážejí své zboží do Egypta (celkem 25 různých položek) musí povinně registrovat u jeho ministerstva. Bez této registrace nebude zboží do Egypta puštěno. Dekret by měl vstoupit v platnost již 15.března 2016.
 

Registrace se týká výrobních společností a továren, jejichž zboží je určeno na egyptský trh. Administrativně byla výkonem činnosti pověřena instituce „General Organization for Export & Import Control“ (www.goeic.gov.eg).

Registraci není možno provádět elektronicky, příslušné dokumenty v arabštině či angličtině (úředně přeložené a potvrzené egyptskou ambasádou v Praze) musí zodpovědná osoba předat k registraci osobně.

Na stránkách GOEIC lze nicméně provést ověření registračních dokumentů: vyplnit registrační formulář s údaji o firmě a připojit kopie požadovaných dokumentů. Administrátoři poté žádost ověří a sdělí, zda je nutno dodat další dokumenty či zda je možno přijet s originály. Proces registrace by následně - dle informací ředitele GOEIC  -  měl trvat jeden týden. Pro případ nejasností bylo spuštěno call centrum na lince +20 19591, hovoří zde také anglicky.

Dekret by měl vstoupit v platnost k 15.3.2016. Zboží společností, které k tomuto datu nebudou oficiálně registrovány, nebude propuštěno z celnice.  

Úplné znění dekretu, včetně požadavků na registrační dokumenty a seznam zboží, na které se vztahuje, lze nalézt na adrese: http://www.goeic.gov.eg/en/index_R.asp

 

Michaela Andresová, obchodní tajemnice, ZÚ Káhira