česky  english 

rozšířené vyhledávání
asuan
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Realitní sektor – v Egyptě záruka bezpečné investice

(Archivní článek, platnost skončena 28.02.2018.)

Realitní sektor v Egyptě zažívá v posledních letech boom, v loňském roce představoval 5% HDP, soukromé i veřejné investice dosáhly 5,3 mld. USD. Poptávka po nových bytech je setrvale vysoká, navíc se odhaduje, že v současné době chybí téměř 3 milióny bytů. Soukromí investoři jich dohromady každý rok postaví 20.000, poptávka až do roku 2020 bude minimálně o 90.000 ročně vyšší. 
 

Za egyptským realitním boomem stojí i jeden zcela základní společensko-kulturní jev – každoročně zde do manželství vstoupí na 900.000 párů, které ze zcela pochopitelných důvodů chtějí a často i musí mít (tedy ženich) vlastní střechu nad hlavou, aby rodiče nevěsty se svatbou souhlasili. S porodností na 2,2% a společenským tlakem na to mít vlastní domov ještě před svatbou se proto investice do výstavby nových bytů a domů zdá být téměř 100%.  

Egyptská rychle rostoucí populace, dnes kolem 90 miliónů lidí, je tak neuvěřitelnou hnací silou, jejíž hlad po nových nemovitostech jen tak rychle nasycen nebude. O reality mají dále zájem i Egypťané žijící v zahraničí. Díky slabé libře představuje investice do nemovitostí jednu z nejbezpečnějších variant jak bezpečně uložit peníze a zajistit je proti inflaci. Movitější expatrioté dávají přednost investicím do zdí obehnaných uzavřených komplexů, které kolem Káhiry rostou jako houby po dešti, a kteří preferují splátky před hypotékou.

K největším domácím investorům patři spol.  Palm Hills (1800 jednotek v letošním roce) či dubajská Emaar Properties. Dle jejich informací ceny pronájmů bytů a vil v Nové Káhiře (New Cairo) v loňském roce stouply o 10% a zájem neopadá – deveopeři některých projektů mají údajně prodáno mezi 70-80% jednotek, které jsou zatím pouze na papíře. Očekává se proto, že by ceny nemovitostí mohly v letošním roce stoupnout až o 30% Dle studií si většina Káhiřanů (52% z 20 milionů) může dovolit bydlení ve škále 26.000 – 35.000 USD. Nabídka od soukromých společností v této cenové hladině je však velmi omezená – nejdostupnější soukromé projekty  - 130m2 na káhirském předměstí 6. října (6th October City) stojí mezi 60-65.000 USD.

Většina developerů pochopitelně cílí na movitější vrstvy obyvatelstva, u kterých je větší zisk, než na chudé či vrstvu se středním příjmem, na které dopadá nedostatek dostupného kvalitního bydlení nejvíce. Vláda hodlá do rozvoje sociálního bydlení investovat nemalé peníze, naposledy se objevily zprávy o rozvojovém programu v hodnotě 800 mil. USD, který by měla zaštítit kuvajtská společnost Al Juwisry.

 

Michaela Andresová, obchodní tajemnice ZÚ Káhira