česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast na konferenci EU–Egypt Water Talks

Dne 27 a 28. září 2019 proběhla již v pořadí šestá konference, tentokrát pořádaná v Alexandrii, zaměřená na komunální vodní hospodářství s názvem “EU-Egypt Water Talks within the EU climate week”. Pozvání přijal i zastupitelský úřad v Káhiře, jelikož téma hospodaření s vodou je předmětem stále většího zájmu jak celosvětově, tak v Egyptě samém. Nedostatek vody je globálním problémem a Egypt se řadí mezi země, které jsou nejvíce ohrožené rostoucím nedostatkem vody. Proto Delegace EU v Káhiře uspořádala již 6. konferenci na toto téma, která odborníkům umožnila diskutovat o klimatické krizi a o možnostech inovačních řešení nedostatku vody se zaměřením na řešení problému v aglomeraci města Alexandrie a přilehlého atlantického pobřeží.
 

Mezi hlavními speakery se objevila jména Dr. Mohamed Salah, Chairman EEAA z Ministerstva životního prostředí, Eng. Mamdouh Rasian z Holdingu pro vodu a odpadní vodu, Dr. Ragab Abdelazim, náměstek Ministerstva pro vodní zdroje, Prof. Dr. Abdelaziz Konsowah z guvernorátu Alexandrie a velvyslanec Ivan Surkoš , vedoucí Delegace EU v Káhiře.

Úvodní projevy se zaměřily na to, jak Egypt využije své současné a budoucí vodní zdroje, ať už jde o řeku Nil, podzemní vody či technologie odsolování vody, ale i jak co nejefektivněji využívat sběr vody dešťové (water harvesting). Velký důraz zde byl kladen také na odpadní vody, jejich čištění a opětovné použití.

Holdingová společnost pro vodu a odpadní vodu (HCWW) se zaměřila ve své presentaci především na implementaci TSW (technical sustainable management) a RDF (refuse-derived fuel), aneb jak efektivně využít odpadní vody k výrobě paliva a jak nejlépe a nejefektivněji spravovat vodohospodářský systém. Za zmínku stojí také, že byly otevřeny 4 vysoké školy, kde bude možné získat technické vzdělání se zaměřením na vodní hospodářství a do budoucna se připravuje otevření dalších.

Druhá část konference byla zaměřena především na Alexandrii a plán výstavby dalších čističek vod, které by uspokojily poptávku stále rostoucí populace v důsledku urbanizace. Poslední takový projekt byl realizován v roce 2013.

EU oznámila, že do egyptských vodohospodářských projektů investovala více než 130 mil. EUR a bude i nadále spolupracovat s různými vládními orgány na projektech udržitelného vodního hospodářství Egypta.

 

Monika Osama, asistentka obchodního oddělení, ZÚ Káhira