česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se prezentovaly egyptským partnerům a navštívily zlatý důl Sukari

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR ve spolupráci se zastupitelským úřadem ČR v Káhiře uspořádal projekt ekonomické diplomacie (PROPED), sektorově zaměřený na důlní, ropný a těžební průmysl. Vedoucím české delegace byl Jaroslav Reif, vedoucí oddělení surovinových politik na MPaO, doprovázen svými kolegy a podnikatelskou delegací skládající se z několika předních českých výrobců v oblasti těžby a nerostných surovin, jakými je PSP Engineering, ZVVZ, MSA, ELEKTROTECHNIKA, LIAZ a Sigma.

 

Delegace byla první den přijata na egyptském ministerstvu pro ropu a nerostné suroviny, kde se svými protějšky diskutovala o možnostech zapojení českých firem do probíhajících i připravovaných projektů. Nosným tématem byla také meziresortní spolupráce – obě strany se dohodly na založení pracovní skupiny, jejímž cílem bude propojit české a egyptské subjekty a informovat české firmy o aktuálních příležitostech v daném sektoru.

Odpolední část byla věnována prezentaci českých firem vybraným egyptským subjektům v prostorách zastupitelského úřadu ČR. Hosty přivítal a seminář zahájil velvyslanec Jan Fulík, který vyzdvihl dlouholeté historické vazby mezi Českou republikou a Egyptem. Své prezentace přednesli zástupci všech zúčastněných českých společností. Po oficiální části následoval koktejl, který účastníci využili k prodiskutování možností navázání obchodních vztahů.

Dne 15. listopadu vyrazila delegace do oblasti Marsa Alam, kde se nachází jeden z největších zlatých dolů na světě – Sukari Gold Mine, joint-venture soukromé firmy CENTAMIN a egyptského Ministerstva ropy a nerostných surovin. Vedení SGM přivítalo účastníky úvodním slovem a krátkým dokumentem o významu SGM pro egyptské hospodářství a okolní komunity. Následovaly prezentace těch českých firem, které se výjezdu do SGM zúčastnily.

Hlavním bodem programu byla prohlídka zlatého dolu – delegace byla zavedena do open-pitu, mohla se podívat také na vstup a zázemí hlubinného dolu a byla provedena také zpracovatelským závodem. Důl ve kterém pracuje více jak 1 800 stálých zaměstnanců se chlubí nejen svou produkcí dosahující 452 000 oz za rok 2020 ale také vysokými pracovními a bezpečnostními standardy.

Mise českých firem a zástupců MPaO vyvolala mezi egyptskými partnery velký zájem. V průběhu programu došlo k předání důležitých informací o budoucích projektech, jakým je například připravovaná rozsáhlá těžba lignitu v oblasti Sinajského poloostrova. Příležitosti pro české firmy jsou ale také například ve fosfátovém průmyslu či v těžbě kritický nerostů jakými je niob či tantal. Uvedený PROPED byl první svého druhu ze sektoru těžby a nerostných surovin v Egyptě a předpokládáme, že se spolupráce v příštím roce ještě více zintenzivní. Egyptským partnerům byla také navrhnuta incomingová mise do ČR.

 

 Ludmila Leškovská, ekonomická diplomatka, ZÚ Káhira

Galerie


Proped