česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Káhira
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na mezinárodním obranném veletrhu EDEX 2021 se představí i české firmy

Dne 29. 11. - 2. 12. 2021 se uskuteční mezinárodní veletrh obranné techniky EDEX v Káhiře. Veletrh představuje jedinečnou příležitost pro vystavovatele působící v obranném a vojenském průmyslu předvést nejnovější technologie, vybavení a systémy pozemní, vzdušné a námořní techniky.  Egyptská vláda předpokládá účast až  400 vystavujících společností ze 42 zemí a očekává, že veletrh navštíví 30 000 zájemců.

 

Veletrh EDEX se koná každé dva roky. Původní termín konání v roce 2020 musel být z důvodu pandemické situace odložen. Jedná se o druhý ročník obranného veletrhu v Egyptě, kterým si země slibuje stát se významným regionálním centrem pro obranné technologie.

Česká republika připravuje v rámci veletrhu výstavní stánek za spolupráce s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu pomocí nástroje ekonomické diplomacie PROPED. Předpokládá se účast 13 firem v rámci českého národního stánku. Význam obranného průmyslu je pro česko-egyptskou spolupráci vysoký, české firmy se na zdejším trhu těší vynikající pověsti. Egyptské ozbrojené složky a silová ministerstva mají v zemi nezastupitelnou roli. Nevěnují se jen akvizici vojenské techniky, ale vlastní také řadu dceřiných společností věnující se civilním sektorům. Také civilní projekty národního strategického významu jsou z velké části řízeny a financovány Ministerstvem obrany Egypta.

 

Ludmila Leškovská, ekonomická diplomatka, ZÚ Káhira