česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové nařízení Egyptské centrální banky – konec dokumentárním inkasům u zboží nad 5 000 USD, povinnost otevření akreditivu

Od 22. 2. 2022 nebude možné dovážet zboží ze zahraničí prostřednictvím dokumentárního inkasa (documentacy collection) a to na základě nového nařízení Centrální egyptské banky. Nařízení bylo vydáno 13. 2. 2022. Podle nového nařízení bude možné dovážet zboží do Egypta pouze prostřednictvím akreditivu (Letter of Credit, L/C).
 

Výjimka z nařízení platí pro zboží nepřesahující hodnotu 5 000 USD. Výjimka platí také pro obchodní transakce vlastních firemních poboček. Výjimka se vztahuje také na léky, vakcíny a související chemikálie a následující potravinářské komodity: čaj, hovězí maso, drůbež, ryby, pšenice, olej, sušené mléko, kojenecké mléko, fazole, překlady, máslo a kukuřice.

ZÚ KÁHIRA dostal k dispozici dopis zaslaný Centrální egyptskou bankou na egyptské banky. Tento dopis obsahuje stručné znění nového nařízení. V něm je stanoveno, že dojde ke snížení poplatků za vystavení akreditivu a to na úroveň ceny dokumentárního inkasa.

Nové nařízení výrazně ovlivní dosavadní podmínky přeshraničního pohybu zboží. Vystavuje exportéry před nové překážky, ztěžující dovoz zahraničního zboží do Egypta. ZÚ KÁHIRA se případem bedlivě zabývá. Kolem nového nařízení je mnoho nejasností – o jeho implementaci se dozvíte pouze z novinových článků egyptských médií. Egyptská centrální banka na svých webových stránkách neposkytuje k novému nařízení žádné informace ani v arabském ani v anglickém jazyce. Ambasády evropských zemí, stejně jako Delegace Evropské Unie v Káhiře nedostaly žádné informace o platnosti nového nařízení. Aktuálně české velvyslanectví spolupracuje s ostatními ambasádami při získávání dodatečných informací. Článek budeme aktualizovat na základě nově dostupných informací.

 

Ludmila Leškovská, ekonomická diplomatka ZÚ Káhira