česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rekonstrukce egyptského venkova: projekt Haya Karima za 44 miliard USD má vést k modernizaci více jak 4 000 vesnic

V červenci 2021 se v Káhiře konala konference na inauguraci projektu Haya Karima (v českém překladu Slušný život). Národní projekt pod patronátem egyptského prezidenta Abdela Fatáha Al-Sísího má za cíl zmodernizovat celkem 4 584 vesnic. Projekt bude implementován v několika etapách.

Ministr plánování a hospodářského rozvoje při příležitosti konference sdělil, že iniciativa započala již v roce 2019. V průběhu této přípravné fáze již egyptská vláda učinila první kroky k přípravě mega-projektu. Příkladem je rozvoj vodohospodářských a hygienických služeb v celkem 33 vesnicích a výstavba nových železničních stanic. Hlavním cílem projektu je však následná investice do základních sektorů na celém egyptském venkově. Podle informací od egyptské vlády má prezident za cíl zřídit do konce roku 2022 více jak 10 tisíc nových školních učeben, rozvinout 1 250 zdravotnických zařízení, vystavět více jak 300 nových ambulantních zařízení a 300 budov pro veřejné služby. Součástí projektu je také technologický rozvoj venkova včetně investic do zemědělských podniků, udržitelného zavlažování orné půdy a zajištění energetické soběstačnosti venkova. Ruku v ruce je plánovaná výstavba nových silnic a železničních tratí.

Odhadovaná investice do projektu Haya Karima je více jak 44 miliardy USD. Projekt je implementován v rámci egyptské Vize 2030 ve spolupráci s OSN. Podobně jako mezinárodní Agenda 2030 má i egyptská verze za cíl zmodernizovat zemi v souladu s Cíli udržitelného rozvoje OSN.

Projekt Haya Karima je jedním z dalších mega-projektů prezidenta Sísího, který nabízí možnosti pro zapojení zahraničních firem z různorodých sektorů. Zatímco projekty z oblasti školství a budování kapacit jsou implementovány pomocí zahraničních rozvojových institucí, nabízí sektory zdravotnictví a infrastruktury možnost komerčního zapojení českých firem.

V návaznosti na inauguraci projektu Haya Karima připravuje ZÚ Káhira Projekt ekonomické diplomacie (PROPED) pro české firmy z vodohospodářského sektoru v druhé polovině roku 2021.

 

Ludmila Leškovská, Ekonomická diplomatka ZÚ Káhira