česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvojová pomoc EU v Egyptě - český příspěvek

V pondělí 30. května 2016 uspořádala Delegace EU v Egyptě informační kampaň o rozvojové pomoci, kterou EU poskytuje Egyptu. V současné době dosahuje neuvěřitelné úrovně ve výši 1,1 mld. EUR (formou grantů).
 

45% financí jde na sociální, humanitární a ekonomický rozvoj, 1/5 prostředků do vodního hospodářství, energetiky a dopravy. Členské státy EU navíc poskytují pomoc i bilaterálně, její výši se však zatím vyčíslit nepodařilo.

Pondělní akce byla upořádána symbolicky v zahradě Egyptského muzea na náměstí Tahrír, EU v posledním roce přispěla významnou částkou na obnovu asi nejpřitažlivější části muzea – Tutanchamonovy galerie.

 

český stánek s paní velvyslankyní (napravo)

český stánek s paní velvyslankyní (napravo)

Česká republika v Egyptě zdaleka nepatří k největším evropským donorům (Německo, Itálie, Francie), přesto se podařilo prezentovat výsledky tříletého Malého lokálního rozvojového projektu - obnova výuky šperkařství - na který byl v letech 2012-2014 věnován celkem 1.000.000,- Kč, a který byl realizován ve spolupráci se Střední umělecko-průmyslovou školou v Turnově.

Česká expozice zaujala – šperky vyrobené egyptskými absolventy šperkařských kurzů vedených českými pedagogy z Turnova obdivovala jak ministryně pro mezinárodní spolupráci Sahar Nasr, tak ministr pro památky Khalid El-Enany, kteří se večera účastnili.

Ministryně pro mezinárodní spolupráci paní Sahar Nasr.

Ministryně pro mezinárodní spolupráci paní Sahar Nasr.