česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuálně ztížené podmínky cestování do Egypta, Súdánu a Eritreje v souvislosti s šířením COVID-19

Ministerstvo zahraničních věcí důrazně doporučuje cestovat do zahraničí pouze v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.
Velvyslanectví České republiky v Káhiře informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Egyptě a důležitých opatřeních, které se týkají vstupu do zemí své působnosti.
Egypt, v souvislosti s šířením koronaviru, dekretem předsedy vlády č. 768/2020 ze dne 24. 3. 2020, zavedl celou řadu protipandemických opatření, která průběžně upravuje s ohledem na aktuální potřeby. Egyptské orgány v souvislosti s nákazou v těchto případech pracují v režimu krizových pravidel, která ve svém důsledku neumožňují standardní poskytování konzulární ochrany občanům, a to ani při nařízené karanténě nebo hospitalizaci. Kontakt se zastupitelským úřadem nemusí být umožněn až do ukončení případné karantény, nebo hospitalizace.

 

Egypt

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

V platnosti zůstávají restrikce oznámené prohlášením egyptského Úřadu pro civilní letectví ze dne 18. 3. 2020, které v podstatě s několika výjimkami jako jedinou formu mezinárodního leteckého spojení ponechávají repatriační lety cizinců z Egypta na komerční bázi a egyptských občanů do Egypta a nákladní lety. S příjezdem cizinců do země egyptské orgány nepočítají, přestože nebyl výslovně zakázán.

Před případnou cestou do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

 

3. DOPRAVA:

Mezinárodní letecká doprava je směrem do Egypta omezena na naprosté minimum a běžné komerční spoje jsou pozastaveny. Vnitrostátní linky společností Air Cairo a Egypt Air jsou omezeně provozovány. Vnitrostátní pozemní doprava je až na některá lokální omezení bez restriktivních opatření. Meziměstské autobusové a vlakové linky fungují bez výrazných omezení. Doporučujeme se na konkrétní podmínky informovat u konkrétních dopravců.

Zastupitelský úřad nemůže garantovat, že místními orgány nebudou uplatňovány doplňující restrikce a požadovány další dokumenty v souvislosti s pandemií.           

               

4. OPATŘENÍ:

V Egyptě jsou v současné době v platnosti omezení činnosti správních orgánů směrem k veřejnosti, uzavřeny byly i služebny cizinecké policie. Další restrikce se týkají provozu obchodů a restaurací, omezeno je i vycházení a shromažďování. Veřejná doprava funguje omezeně, uzavřena byla letoviska i pláže.

Egypt aktuálně pokračuje v repatriaci svých občanů a po příjezdu na ně uvaluje povinnou karanténu ve vyčleněném zařízení v Marsa Alam. Náklady karantény jsou repatriantům účtovány, podle konkrétního místa se cena pohybuje v rozmezí 2 až 4 tisíce Kč za osobu a den. V případě potvrzení nákazy jsou nakažení do ukončení léčby převezeni do centrální státní karanténní nemocnice v Marsa Matrouh (cca 900 km od Hurghády, 1200 km od Marsa Alam).

Dle sdělení egyptské strany lze očekávat, že zmíněná striktní opatření budou vůči občanům jiných zemí při jejich příjezdu do země uplatňována obdobně.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministersvo zahraničních věcí EAR:

www.mfa.gov.eg

Ministerstvo zdravotnictví:

www.mohp.gov.eg

 

6. REPATRIACE ČESKÝCH OBČANŮ:

V návaznosti na šíření koronavirové nákazy doporučuje Velvyslanectví České republiky v Káhiře občanům ČR pobývajícím v Egyptě návrat do vlasti. K dispozici jsou stále komerční letecké spoje z egyptských letišť na letiště v členských zemích EU, odkud je možné se do ČR přepravit autobusovými spoji. Více informací naleznete v článku Repatriace českých občanů během platnosti nouzového stavu.

Z Egypta je stále možné se repatriovat například komerčními lety Air Cairo (www.flyaircairo.com, 0226955500, 0222689892 a 0222663155) a EgyptAir (090070000) do EU a následně využít navazující dopravu do ČR. Spojení z Egypta do EU znovu začala nabízet i společnost Lufthansa, letenky lze v Egyptě objednat přes call centrum +20225803500.

V důsledku snížení poptávky ukončili autobusoví dopravci k 19. 4. 2020 mimořádnou zpoplatněnou  přepravu z evropských destinací. V případě zájmu je ale stále možné sjednat si u těchto dopravců individuálně ad hoc zpoplatněnou přepravu. Více naleznete v přiloženém odkazu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD (www.drozd.cz). Doporučujeme sjednání kvalitního zdravotního pojištění, pokrývající všechna rizika.

 

Súdán

V Súdánu platí přísné restrikce - civilní letiště byla uzavřena, povoleny jsou jen nákladní lety. Pozemní hranice byly taktéž uzavřeny a do odvolání byla zastavena i meziměstská autobusová doprava. Ode dne 2. dubna byly uzavřeny i přístavy. V zemi působí honorární konzul České republiky. Poskytování případné konzulární ochrany je v současné situaci nicméně krajně problematické.

 

Eritrea

Eritrea pozastavila mezinárodní lety a v obou zemích byla zavedena restriktivní opatření, která významně omezují vnitřní pohyb a řadu někdy i základních služeb. V zemi není velvyslanectví ČR, ani honorární konzulát. Možnosti poskytování konzulární ochrany velvyslanectvím v Káhiře jsou mimořádně omezené.