česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid -19 - aktuální podmínky cestování do Egypta a návratu do ČR

Věnujte prosím pozornost níže uvedeným informacím ke ztíženým podmínkám cestování do Egypta v souvislosti s pandemií koronaviru.

Egypt

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Při cestách do Egypta je zapotřebí vyplnit formulář „prohlášení cestovatele“ a předložit potvrzení o ukončeném očkování, od kterého uplynulo 14 dní, nebo negativní PCR test, nebo antigenní test taktéž ne starší 72 hodin. Vízový poplatek ve výši 25 USD se  platí po příletu na egyptském letišti. Po příletu na letiště v Egyptě bude všem cestovatelům změřena teplota. Každý cestující musí mít uzavřeno zdravotní cestovní pojištění. 

1.1. Očkované osoby

S účinností od 24. 6. 2021 umožňuje Egypt vstup na své území všem osobám s dokončeným očkováním bez nutnosti předložení PCR-testu.

- Cestující ze zemí, které nejsou postiženy novými mutacemi a podstoupili plnou vakcinaci mohou po 14 dnech vstoupit na území Egypta bez povinnosti PCR-testu.  

- Je nutné předložit potvrzení o provedeném ukončeném očkování, které je uznáváno v zemi původu místními orgány státní správy (národní očkovací certifikát) a obsahuje QR kód.  

- Jsou přijímána potvrzení o očkování vakcínami uznanými WHO a egyptskými autoritami. V případě jednorázové vakcíny musí být dodržena 14 denní lhůta od první aplikace. U dvourázových vakcín musí být dodržena lhůta 14 dní po druhé dávce. Posilující dávky nejsou zatím vyžadovány. 

1.2. Testované osoby

Pro cestovatele, kteří nejsou očkováni nebo nesplňují výše uvedené podmínky, platí níže uvedená dosavadní opatření! 

Na všech místech vstupu do země je zavedena povinnost předložit negativní výsledek PCR-testu ne starší než 72 hodin nebo ATG test taktéž ne starší než 72 hodin. Výsledek testu je možné předložit v papírové podobě od certifikované laboratoře nebo také prostřednictvím QR kódu. PCR-test nebo ATG test vyžadován i v letoviscích Šarm el-Šajch, Hurgháda, Marsa Matrouh, Taba, Marsa Alam a v hlavním městě Káhiře.

V letoviscích Šarm el-Šajch, Hurgháda, Taba, Marsa Alam je možné podstoupit PCR-test přímo na letišti za cenu 30 USD. Nicméně, zastupitelský úřad si dovoluje důrazně doporučit českým občanům podstoupit PCR-test před případným odletem do Egypta již v České republice. V případě v Egyptě zjištěného pozitivního výsledku budou možnosti Velvyslanectví  ČR v Káhiře, s ohledem na pomoc směrem k nakaženému českému občanovi, velmi omezené. Úřad nemůže garantovat, jak bude s pozitivně zjištěným občanem nakládáno. Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů.

1.3. Osoby s prodělaným Covidem

Egypt nezavedl výjimky pro osoby, které již COVID-19 prodělaly. 

1.4. Děti

Děti mladší 12 let jsou od povinnosti očkovacích certifikátů nebo negativních PCR či ATG testů osvobozeny.

1. 5. Příjezdový formulář

Každý cestující musí vyplnit prohlášení cestovatele s osobními údaji, které následně odevzdá při příletu do Egypta. Toto prohlášení je možno vyplnit i v letadle případně po příletu nebo je možno ho vyplnit 2 dny před příletem do Egypta on- line na následujících stránkách: https://visitegypt.gov.eg/.

2. PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Ubytovací, stravovací či dopravní služby jsou standardně v provozu a nejsou nijak omezeny. O aktuální situaci v konkrétní destinaci je vhodné informovat se ještě před započetím cesty, a to na Velvyslanectví Egypta v Praze nebo u poskytovatele cestovních služeb.

Po příletu na letiště v EAR bude všem cestovatelům změřena teplota. Každý cestující musí mít uzavřeno zdravotní cestovní pojištění.

Od 1. 5. 2021 egyptská strana opětovně zavedla výběr vízového poplatku v hodnotě 25 USD. Vízový poplatek se platí po příletu na letišti.

2.1 Postup při nákaze Covidem

V případě pozitivního výsledku PCR-testu či ATG testu, ať již při příletu do země nebo před odletem do ČR, je osoba umístěna do hotelového karanténního pokoje. Veškerá opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů či hotelů.  Více o postupu při nákaze Covidem v následujícím odkaze.

Léčba v nemocnicích může přijít až na 15.000 Kč/den. Nakaženou osobu nelze repatriovat běžným letem a nelze ovlivnit její případné umístění do karantény či do nemocnice.

3. DOPRAVA

V současnosti jsou v provozu pravidelné letecké linky cestovních kanceláří mezi Prahou a turistickými letovisky Marsa Alam a Hurgádou. Pro přímé letecké spojení do Káhiry lze využít linku z Vídně či Frankfurtu nad Mohanem. V souvislosti s probíhající pandemií mohou být uplatňovány doplňující omezení, doporučujeme informovat se o aktuální situaci u konkrétního přepravce, popřípadě u poskytovatelů dalších služeb.       

4. UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo turismu

Možnosti PCR-testování v Egyptě, seznam centrálních zdravotních laboratoří

Možnosti PCR/ATG testování v Hurgádě


5. PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Dnem 9. dubna 2022 skončila platnost Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ohledně vstupu do ČR. Více informací naleznete na následujícím odkaze.

 

Súdán

Po pokusu o státní převrat v říjnu 2021 je mezinárodní letiště v Chartúmu opětovně v provozu. MZV ČR nadále důrazně doporučuje do země necestovat. Na mnoha místech v zemi probíhají i nadále pravidelné protesty. Súdán neuznává žádné očkovací certifikáty. Pro případnou cestu se vyžaduje jedině negativní PCR test (72 hodin). Více je bezpečnostní situaci v zemi věnován samostatný odkaz.

Eritrea

Letiště a hranice země zůstávají uzavřené. Eritrea se nyní zaměřuje na nelegální přechody hranic, které do země údajně importovaly nové případy koronaviru. Žádný komplexní plán rozvolňování vláda zatím nepředstavila.