česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Egypt - aktuální bezpečnostní situace a doporučení

(Archivní článek, platnost skončena 11.02.2016.)

Situace v zemi se po bouřlivém  létě v r. 2013 relativně zklidnila a je pod kontrolou vládních ozbrojených složek. Nelze však vyloučitdalší demonstrace a nepokoje, které mohou být doprovázeny násilnostmi jak ze strany demonstrantů, tak pořádkových služeb. K demonstracím může docházet i z důvodu velkého zvýšení cen základních surovin, včetně benzinu a elektřiny, které probíhá od poloviny července 2014. Z tohoto důvodu je v celém Egyptě třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbat jakýmkoliv veřejným shromážděním. Nadále MZV doporučuje cestovat do Egypta, s výjimkou rudomořských letovisek, pouze v odůvodněných případech (obchod, studium). Mezinárodní letiště v Káhiře funguje bez problémů a lze je využívat i pro případné přestupy na navazující linky bez jakýchkoliv omezení. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižní Sinaji, jako např. v Hurghadě, Marsa Alam či Šarm aš-Šajchu, je v současné době klidná. MZV však nedoporučuje individuální cestování po Sinajském poloostrově. MZV dále výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova, a to včetně turistického letoviska Taba.

Nejen v případě individuální turistiky doporučujeme využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD a sledovat naše webové stránky  s aktuálními informacemi. Občané, kteří se ocitnou ve vážném ohrožení se mohou v mimopracovní dobu obrátit na Konzulární oddělení Zastupitelského úřadu ČR v Káhiře +20 122 742 7513.

Dbejte na to, abyste byli před cestou řádně pojištěni!

CESTOVNÍ DOKLADY

Egyptská strana striktně kontroluje platnost cestovních dokladů, které musí být platné ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z území Egypta. Některé letecké společnosti nevezmou cestovatele, pakliže platnost pasu je byť jen o několik dní kratší. Do Egypta tedy lze cestovat pouze na biometrický CD a CD bez biometrických dat s platností delší než 6 měsíců ode dne vycestování zpět do ČR. Nelze tedy využít tzv. rychlopasy, které mají platnost pouze na 6 měsíců. Egyptské vízum lze stále zakoupit na mezinárodním letišti přímo v bance, s platností od 1.5.2014 za poplatek 25 USD.

(povinnost zakoupení víza ještě před cestou egyptská strana odložil na neurčito)

Sledujte aktuální informace a doporučení.

KÁHIRA

Je třeba i nadále dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbat jakýmkoliv veřejným shromážděním. Nefoťte citlivé objekty (státní budovy, mosty, elekrtické stanice apod.), můžete se snadno uvést tímto do potíží. V případě zatčení ozbrojenými složkami doporučujeme zavolat přímo naše velvyslanectví či horkou linku turistické police - 126 či (0020) 25310855, která je poučena následně informovat velvyslanectví.

Nadále probíhají demonstrace příznivců Morsího, i když již v menší míře a většinou pouze po páteční hlavní motlitbě. V Káhiře jsou nadále rozmísťovány armádní a policejní jednotky a některými částmi nelze po dobu demonstrací projet či projít.

Nelze vyloučit další vlny demonstrací a nepokojů, které mohou být doprovázeny násilnostmi jak ze strany demonstrantů, tak pořádkových služeb a to z důvodu velkého zvýšení cen základních surovin, včetně benzinu a elektřiny, které probíhá kontinuálně od poloviny července 2014.  

Mezinárodní letiště v Káhiře funguje bez problémů a lze je využívat i pro případné přestupy na navazující linky.

Archeologické lokality (Gíza, Sakkára, MItrahína), Káhirské muzeum a Chan el Chalili bazar jsou v současné době bezpečná. Doporučujeme navštěvovat tyto lokality v doprovodu průvodce CK.

Apelujeme na české občany, pokud jsou v Egyptě, aby byli stále velmi obezřetní, respektovali pokyny egyptských bezpečnostních složeka a vyhýbali se všem shromážděním, cilivým místům např. kolem vládních, vojenských či policejních budov a nefotili jak tyto budovy, tak samotné demonstrace.

Doporučujeme rovněž velkou obezřetnost při cestách při jízdě v taxi. Nedoporučujeme, aby zejména mladé dívky, cestovaly v taxi bez doprovodu či si sedaly na přední sedadlo vedle řidiče. Neukazujte řidiči obsah peneženky a nechte v kabelce uschované mobilní přístroje a další cennosti.

Dbejte na to, aby jste vždy měli v bezpečí Vaše doklady a peníze. Zvýšené opatrnosti je zapotřebí před pouličními zloději (zejména co se týče Vašich mobilů, fotoaparátů, šperků atd.). Vhodně se oblékejte.

 

Od pátečního odpoledne (23.1.2015) až do neděle 25.1.2015 docházelo prakticky po celém Egyptě k útokům a protestům, které se neobešly bez ztrát na životech civilistů i policistů. Výsledkem rozsáhlé bezpečnostní akce bylo zmaření několika pokusů o odpálení podomácku vyrobených bomb a zadržení přes 200 lidí. V současné době je situace v Káhiře zklidněná. Doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost v káhirských oblastech, kde k nepokojům zejména dochází (Mattareya, Ain Shams, Nasr city, Gíza).

Za velmi přísných bezpečnostních opatřeních se ve dnech 26. - 28.5.2014 uskutečnily volby prezidenta, ve kterých vyhrál polní maršál a bývalý ministr obrany Abd al-Fattáh al-Sísí. Nedošlo k výraznějším bezpečnostním incidentům.

Ve dnech 14.-15. ledna 2014 proběho referendum k egyptské ústavě, které se neobešlo bez násilností. I o víkendu, kdy si Egypt připomínal 3. výročí revoluce (25. ledna), došlo ke krvavým střetům mezi příznivci a odpůrci bývalého prezidenta Morsího a bombovým útokům na policejní objekty. Nadále probíhá soudní stání s bývalým prezidentem Morsím a dalšími funkcionáři Muslimského bratrstva.

Ke dni 12.11.2013 egyptská vláda zrušila výjimečný stav v zemi a zákaz nočního vycházení. Přesto doporučujeme cestovat do Egypta, s  výjimkou rudomořských letovisek, pouze v odůvodněných případech (obchod, studium). 

Od srpna 2013 evidujeme řadu útoků zaměřených proti vojenským a policejním cílům (např. dne 24. ledna 2014 - útok na hlavní policejní velitelství v Káhiře, 25. ledna - útok na policejní stanici v káhirské čtvrti Ajn Šams; tyto byly pak následovány dalším útokem vedeným vůči policejní stanici v káhirské čtvrti Dokki, apod.). Dne 16. února 2014 došlo v Tabě u izraelské hranice na Sinaji k útoku na turistický autobus při kterém zahynuly nejméně čtyři osoby.

SUEZ, ISMAÍLIA, PORT SAÍD

Pokud budete cestovat do oblasti Suezského průplavu (Suez, Ismaília, Port Saíd) doporučujeme do těchto měst v současné době necestovat.

Pokud již města navštívíte, buďte velmi obezřetní. V těchto městech nadále pokračují občanské nepokoje.

SINAJ

Nedoporučuje individuální cestování po Sinajském poloostrově. V případě organizované turistiky lze cestoval do kláštera sv. Kateřiny. Výslovně varujeme před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova, a to včetně turistického letoviska Taba.

Pokud chcete šnorchlovat či se potápět, dbejte na bezpečnost a nikdy se nevydávejte na moře sami. Pečlivě vybírejte potápěčská centra, ne všechny splňují předepsané standardy. Více informací se můžete dozvědět na webových stránkách Egyptské komory pro potápění a vodních sportů.

 

.

 

HURGHADA, MARSA ALAM

Bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře, jako např. v el-Ghouně, Hurghadě, Safaze či v Marsa Alam, je v současné době relativně klidná. Případné výlety mimo tato letoviska (výlety do pouště, Káhira, Luxor, Asuán) doporučujeme pouze v rámci organizovaných cest zajišťovaných cestovními kancelářemi.

Dochází ke zvýšenému počtu krádeží přímo z pokojového trezoru. Doporučujeme proto si nebrat zbytečně větší množství peněz. Hotelový management či jednotlivé cestovní kanceláře přistupují ke každému případu individuálně. Vždy si vyžádejte přítomnost turistické policie a vyžádejte si policejní protokol - prostřednictvím vašeho delegáta.

Bezprostřední situaci kolem resortů konzultujte se svým delegátem.

LUXOR, ASUÁN

Dne 10.6.2015  došlo  k sebevražedném útoku provedeného na parkovišti před staroegyptským chrámem v Karnaku. V reakci na útok egyptská policie po celé zemi okamžitě zpřísnila bezpečnostní opatření i u dalších staroegyptských památek navštěvovaných turisty z ciziny.

Tato místa jsou oblíbenou destinací pro fakultativní jednodenní výlety z Hurghady a Marsa Alam. Absolvování těchto výletů doporučujeme pouze v rámci organizovaných cest zajišťovaných cestovními kancelářemi. Počítejte s tím, že se budete do míst přemisťovat v konvojích.

 

OÁZY V ZÁPADNÍ POUŠTI A SÍWA

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci podél egyptsko-libyjských hranic až do odvolání nedoporučujeme cestovat do oáz Západní pouště (Bahreja, Farafra, Dachla, Kharga) a oázy Síwa. Dále pak nedoporučujeme cesty do New Valley směrem k súdánským hranicím. Rovněž nedoporučujeme nocovat v poušti (Bílá a Černá poušť). Podle dostupných informací bylo egyptským cestovním kancelářím specializujícím se na výlety do pouště v nadcházejícím období od organizace výletů do výše uvedených oblastí doporučeno upustit.

hungary

 

PRASEČÍ CHŘIPKA

Dne 4. února 2014 egyptské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od prosince 2013 eviduje 195 nových potvrzených případů nákazy virem prasečí chřipky (H1N1). Na následky onemocnění k uvedenému datu dle ministerstva zemřelo 24 osob. Podle posledních, nepotvrzených zpráv egyptských médií k 9. únoru dosáhl počet nakažených již 318 a počet úmrtí stoupl na 38. Případy onemocnění se soustřeďují do Káhiry a části nilské Delty (guvernoráty Mansúra, Kaljubíja). Na rozdíl od ptačí chřipky, virus prasečí chřipky reaguje jen slabě na lék Tamiflu. Stejně jako sezónní chřipka se virus H1N1 šíří kapénkovou nákazou z člověka na člověka, nikoli zažívacím ústrojím. K nákaze proto není zapotřebí zvířecí mezičlánek. Současnou situaci v Egyptě nepovažujeme v současné době za kritickou, je však zapotřebí dbát prevece a ochrany před nakažením. V případě cest do zahraničí můžete konzultovat rovněž Centrum cestovní medicíny či ministerstvo zdravotnictví ČR.