česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MVZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstci českého a egyptského ministerstva zahraničí diskutovali o vzájemných vztazích

Tři čeští náměstci a jeden egyptský probrali během online videokonference dne 23. června 2020 aktuální témata česko-egyptských vztahů. V diskusi se zaměřili především na ekonomickou spolupráci a bezpečnostní dění v regionu.

Náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce mimoevropských zemí Martin Tlapa, náměstek pro řízení sekce evropské Aleš Chmelař a náměstek pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální Martin Povejšil prodiskutovali se svým egyptským protějškem Badrem Abdelattou, náměstkem ministra pro evropské záležitosti, aktuální témata česko-egyptských vztahů.

Těžištěm konzultací byla bilaterální témata. Náměstci pochválili úroveň česko-egyptské relace a připomněli, že v roce 2022 obě země oslaví sto let vzájemných vztahů. „Jedná se o významné jubileum, které určitě nenecháme proběhnout bez povšimnutí,“ uvedl náměstek Tlapa. Prodiskutovali také připravovanou návštěvu egyptského prezidenta Sísího v ČR a shodli se na nutnosti spolupráce v boji s pandemií koronaviru. Česká republika i Egypt jsou připraveny vyměňovat si získané zkušenosti.

Na programu jednání nechyběla ani spolupráce Egypta s EU a NATO, účast ČR na misi MFO na Sinajském poloostrově a bezpečnostní témata. Egypt hraje nezastupitelnou roli v oblasti regionální bezpečnosti a je důležitým partnerem ČR a EU v otázkách blízkovýchodního mírového procesu či boje s terorismem.

Velkou pozornost náměstci během konference věnovali ekonomické spolupráci. České firmy v uplynulém roce vyvezly do Egypta zboží za devět miliard korun, zatímco egyptské importy dosáhly hodnoty bezmála dvou a půl miliardy korun. Mezi výrobky, které Česká republika do země vyváží, převažují produkty automobilového a strojírenského průmyslu. České subjekty nepřestávají projevovat zájem o příležitosti na egyptském trhu.