česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)

Ministr Lubomír Zaorálek navštívil ve dnech 30. ledna - 1. února 2016 Egyptskou arabskou republiku

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil ve dnech 30. ledna – 2. února 2016 za doprovodu podnikatelské delegace Egyptskou arabskou republiku a Sultanát Omán.

Cílem návštěvy v Egyptě bylo prohloubení vzájemných vztahů a podpora dalšímu rozvoji obchodně-ekonomické spolupráce s akcentem na obranný a bezpečnostní průmysl.

Šéf české diplomacie byl během své návštěvy přijat prezidentem země Abd Al Fattáhem Sísím, se kterým hovořil o mezinárodně-politických tématech a možné návštěvě České republiky v nadcházejících měsících. V souvislosti s touto schůzkou ministr Zaorálek uvedl: „Prezident Sísí má k České republice hluboký vztah a vzpomíná mimo jiné i na pomoc Československa Egyptu v roce 1955. Jsem rád, že prezident přijal mé pozvání do Prahy, které by se mohlo uskutečnit již letos na jaře.“

Ministr Zaorálek se sešel i se svým egyptským protějškem Samehem Shoukrym, se kterým jednal o aktuální politické a bezpečnostní situaci v Egyptě či regionálních konfliktech včetně hrozby ISIL a dalších mezinárodně-politických tématech. Dále se zúčastnil setkání s ministrem pro zbrojní výrobu Mohamedem El Assarem nebo ministrem pro památky Mamdouhem El Damatym, se kterým hovořil o přípravě jubilejní výstavě egyptských nálezů a artefaktů v Praze v roce 2019. „Ministru El Damatymu jsem zároveň poděkoval ze spolupráci a podporu Českému egyptologickému ústavu, jehož pracovníci působí v oblasti Abúsíru jihozápadně od Káhiry již 55 let a kteří se podíleli na nejvýznamnějších nálezech v této oblasti.“

V rámci programu šéf české diplomacie zahájil i podnikatelské fórum organizované Federací egyptského průmyslu a potkal se i s představiteli syrské opozice v Káhiře, tzv. Káhirskou opoziční skupinou.

Pracovní cesta ministra Zaorálka pokračovala dále do Ománu. Jednalo se o historicky první návštěvu ministra zahraničí ČR, která měla za úkol zintenzivnit bilaterální politické a ekonomické vztahy. Cílem jednání bylo podpořit i zájmy českých firem, pro které představuje liberalizující se ekonomika Ománu perspektivní trh. Cesty se zúčastnilo 23 českých firem.