česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Káhira
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vrcholný představitel vlády České republiky po dlouhé době opět v Egyptě

Předseda vlády České republiky, pan Andrej Babiš, zastupoval Českou republiku na historicky prvním vrcholném setkání představitelů členských států Evropské unie a Ligy arabských států.

Summitu, který se ve dnech 24. - 25. února 2019 konal v egyptském letovisku Sharm El Sheikh, vévodila témata stability a migrace, což odráží i výsledná společná Deklarace.

Během summitu předseda vlády absolvoval rovněž krátké jednání s egyptským prezidentem Sísím a dále dvoustranné schůzky s čelnými představiteli Iráku, Libanonu, Jordánska, Saúdské Arábie a Ománu.

Egyptskému prezidentovi Abdel Fatah Sísímu předal premiér Babiš osobní dopis s žádostí o podporu připravované souborné výstavy Sluneční králové v nově rekonstruované budově Národního muzea, která by měla představit především významné nálezy Českého egyptologického ústavu, ale i atraktivní exponáty z dalších světových muzeí. Výstava by měla být otevřena v červnu 2020. Premiér rovněž zopakoval pozvání prezidenta České republiky pro Egyptského prezidenta k návštěvě naší země, pokud možno spojené se slavnostním otevřením zmíněné výstavy.

Galerie


EU LAS Summit