english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Barbara Semenov
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čechoaustralanka Barbara Semenov napsala knihu „Má říše kupodivů“

Vydavatelce krajanského listu Čechoaustralan, novinářce a spisovatelce Barbaře Semenov vyšla v  těchto dnech kniha MÁ ŘÍŠE KUPODIVŮ.

Její román o osudech jedné české rodiny, o naději a hledání štěstí v labyrintu světa je netradičním ztvárněním osudů čtyř generací jedné české rodiny v průběhu 20. a 21. století. Rozvíjí se od konce první světové války, přes život v první republice, za okupace, rok 1948, 60. léta a pražské jaro, odchod do emigrace a život v SRN, na Havaji, v USA a v Austrálii a končí současností.

Dramatické příběhy protagonistů a skutečné lidské osudy jsou propojeny s milostným příběhem, historickými okamžiky, postřehy hrdinky z různých koutů světa, kde žila. Je to román o životě, který je vlastně neustálým hledáním. Hledáním spřízněné duše, životní lásky, místa, štěstí, a nakonec hledáním smyslu toho všeho. Hrdinka knihy prochází peripetiemi nevšedního života, od začínající kariéry televizní celebrity přes postupnou emigraci do tří výsep světové demokracie.

Ve své částečně autobiografické knize se autorka vrací k dnes už nepředstavitelné emigraci: 

„Rozhodnete se k nezvratitelnému kroku zbořit za sebou celý svůj dosavadní svět, učiníte krok do neznáma, vůbec nemůžete tušit, co vás čeká, zavřete si ale přesto navždy možnost návratu, ztratíte veškeré zázemí, jistoty, přátele, rodinu… Odvážit se takového kroku, k tomu musíte mít velkou odvahu, víru, touhu, naději… a samozřejmě i milující podporu vašich nejbližších. V knize je dilema emigrace rozvedeno hodně názorně v příbězích dalších postav. Jedna z těch stěžejních se s tímto závažným rozhodnutím potýkala celý život.

Podstatou úspěšné emigrace bylo, že jste museli být pevně přesvědčení o správnosti svého rozhodnutí. V tom okamžiku si zcela zakážete jakékoliv smutnění a stesk po tom, co jste se odhodlali jednou provždy opustit. Zejména pro mne, odjakživa velkou vlastenku, to nebylo vůbec snadné, jak je v knize dost dobře dokumentováno. Napsala jsem ale i o jiných, kteří to dokázali. Tajemstvím zvládnutí toho životního kroku bylo umět se integrovat v nové společnosti, adoptovat novou vlast, zamilovat si novou zemi, vytvořit tam domov, zázemí, najít správnou práci, přátele, založit rodinu. Byla to náročná, ale nesmírně obohacující životní cesta, nelitovala jsem nikdy jediného okamžiku. Jistě, mělo to svá úskalí, o kterých rovněž píšu. Vzpomínka, kterou šokuji během autorského čtení, je na první noc v emigraci, strávenou v berlínském chudobinci. I tuto trudnou chvíli jsem však dokázala proměnit v něco radostného, co mne a moji sestru, se kterou jsem emigrovala, dostalo k důležitému nasměrování našich osudů za štěstím.

Kniha není ovšem jen o emigraci, je také o velké love story, a o nejrůznějších částech světa, zcela určitě ne pouze cestopisně, ale z pohledu „insidera“, někoho, kdo se ve všech těch končinách musel začlenit do té které společnosti a postarat se sám o sebe. A že to byly integrace hodně odlišné – Západní Berlín, Honolulu, Houston, Denver, Melbourne, každé město vyžadovalo jiné přizpůsobení se a všude jsme obstály. Staly se z nás světoběžnice a kosmopolité. To byl jeden z nedocenitelných přínosů emigrace…“ vzpomíná v jednom z rozhovorů v českých médiích novinářka, publicistka, básnířka a producentka Barbara Semenov, která je držitelkou Ocenění za péči o české kulturní dědictví v zahraničí.

Spisovatelka se hrdě hlásí ke svému čechoaustralství, je šťastná, že se v dnešní době už nikdo nemusí uchylovat k emigraci. Obě své domoviny – Česko i Austrálii miluje stejnou silou. I o tom je její román, který vydalo v září 2021 nakladatelství Brána Euromedia.