english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Embassy of the Czech Republic in Canberra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spuštění stránek Czechia in Australia

Dne 22. ledna jsme oficiálně spustili speciální tématické webové stránky Češi v Austrálii (zde), které mají nejen mapovat českou stopu na pátém kontinentu, ale také připomenout 100 let od otevření prvního zastupitelského úřadu Československa - Konzulátu v Sydney, a tedy i našich nejprve československých a poté českých a slovenských diplomatických vztahů.

Czechia in Australia

Czechia in Australia

Právě na den 22. ledna připadá výročí vítězství u Tobruku nad Itálií a Německem, kde byl nasazen československý prapor o síle 643 mužů (z toho 250 Slováků). Pluk bojoval pod velením podplukovníka Karla Klapálka a na pravém křídle měl Australany (na levém Poláky). Češi, Slováci a Australané (a další) bojovali bok po boku za svobodu a také spolu umírali. Bylo to nesmírně významné a přesto je to jen malá ukázka ze všeho co nás s Australany i Austrálií pojí dohromady a co jsme všechno prožili. A protože budoucnost vychází z historie, je naše přátelství pevným základem do časů, které přijdou. 

Na našich nových stránkách tak naleznete mnohé z naší společné historie i akce, které pořádáme v letošním roce k připomenutí našich již stoletých diplomatických vztahů. K dispozici ke stažení na Google Store je též aplikace „2020 Rok Česka v Austrálii“, která Vám zjednoduší sledování stránek na mobilních zařízeních.

Pokud se budete chtít i Vy podílet na obsahu stránek, oceníme, když Vaše návrhy a nápady zašlete na canberra@embassy.mzv.cz. 

Budeme nesmírně rádi, pokud naše nové stránky navštívíte a naleznete v nich zajímavé informace, poučení i zábavu.