english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV vypravilo nejdelší let v historii repatriací, Češi se o Velikonocích vrací z Austrálie a Nového Zélandu

Organizačně nejnáročnější a nejdelší je poslední plánovaný repatriační let, který v rámci celosvětového boje proti pandemii COVID-19 vypravilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR pro uvízlé české občany. Do vlasti se díky němu aktuálně vrací 329 Čechů a 35 občanů EU a Švýcarska. MZV využilo pro repatriaci českých občanů spolupráci s korejskými aerolinkami, volná místa z Austrálie do Soulu a na cestě zpět z Prahy do Koreje tak využijí i korejští občané. Každý cestující tohoto evakuačního letu se vzhledem k výši celkových nákladů bude na své cestě domů finančně podílet.

„Na Novém Zélandu a v australském Sydney vyzvedávají nyní dvě korejská letadla naše občany, zároveň z Austrálie odjelo domů asi 80 Korejců, protože jsme měli volná místa. Přestupní stanice pro všechny Evropany bude Soul, korejští občané samozřejmě zůstanou doma, a jedním letadlem už pak 329 Čechů, 20 Slováků, 9 Belgičanů a 6 Švýcarů zamíří do Prahy,” vysvětlil detaily repatriačního letu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Letadla odstartovala ze Soulu do téměř 10 tisíc km vzdáleného Aucklandu a 8400 km vzdáleného Sydney už v neděli 12. dubna, uvízlé Evropany i Korejce vyzvedne během pondělního večera a noci (tamního času[1]). Z Jižní Koreje pak na další více než desetihodinový let odstartuje letadlo s 364 cestujícími kolem úterního poledne (korejského času[2]).

„Na palubu letadla se dostali všichni Češi, kteří byli v Austrálii nebo na Novém Zélandu v nouzi. Tedy všichni turisté, studenti a lidé, kterým končila víza. Je to skutečně nejnáročnější let, a to jak organizačně, tak finančně, proto jsme stanovili příspěvek na repatriaci ve výši 700 eur, tedy zhruba 18 tisíc korun. Nemám informace, že by s tímto podílem měli lidé, kteří se chtějí vrátit, problémy. Jen zdůrazňuji, že skutečně jde o příspěvek, v žádném případě to nepokryje kompletní náklady této cesty,” dodal Petříček. Příspěvky cestujících pokryjí asi čtvrtinu nákladů tohoto repatriačního letu, o proplacení další části požádá Česko také Evropskou unii.

Na organizaci tohoto českého evakuačního se podílela také korejská ambasáda v Praze. Cestu domů tak česko-korejská spolupráce usnadní téměř třem stovkám Korejců - 80 z Austrálie na cestě do Soulu a zhruba dvěma stovkám z Česka, Polska a Slovenska při návratu letadla do Koreje ve středu 15. dubna.

„Ministerstvo zahraničí tímto letem ukončilo plán repatriací českých občanů souvisejících s pandemií koronaviru. Nevylučujeme, že se situace změní a budeme muset ještě v souvislosti s vývojem v některých částech světa toto naše rozhodnutí přehodnotit, ale v tuto chvíli žádný další let neplánujeme. Samozřejmě naše ambasády dál řeší situace jednotlivců či malých skupin Čechů v nejrůznějších zemích, nicméně tyto návraty bychom už rádi zprostředkovali našim občanům skrze evakuační lety jiných států EU. Česko celkem přivezlo z nejrůznějších destinací přes 770 Evropanů,” řekl k dalším plánům repatriací náměstek konzulární sekce Martin Smolek.