english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Poděkování velvyslance Tomáše Duba za organizaci repatriačního letu

Právě v tuto chvíli odletěla dvě letadla, která z letišť Sydney, Auckland a Christchurch odvážejí domů, s přestupem v Soulu, celkově 326+1 našich občanů a další 3 cizince v roli jejich manželů. Na palubách letadel máme na cestě do Prahy také 24 Slováků, 9 Belgičanů, 6 Švýcarů.

Jsem velmi rád, že se česká repatriace z Austrálie a Nového Zélandu nakonec podařila. Je to výsledek téměř třítýdenního úsilí mnoha lidí, kterým bych chtěl poděkovat.

· Zaprvé velmi oceňuji rozhodnutí ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka o provedení letecké repatriace z nejvzdálenějších destinací. Od počátku bylo jasné, že se bude jednat o logisticky a finančně náročnou akci.

· Velmi oceňuji těsnou spolupráci velvyslanců evropských zemí, i velvyslanců Evropské unie, díky kterým se nám dohromady podařilo vytvořit enormní tlak na vlády Austrálie a zejména Nového Zélandu k řešení otázek mezinárodních tranzitů na letištích i vydání konečného souhlasu s repatriačními lety.

· Oceňuji též naše partnery z Evropy, že prostřednictvím svých repatriačních letů odvezli i část našich občanů, a to také z destinací, které jsou v Tichomoří mimo dosah našich letů.

· Velmi oceňuji práci realizačního týmu Ministerstva zahraničních věcí ČR vedeného náměstkem Martinem Smolkem, ředitelem  konzulárního odboru Pavlem Pitelem a mnoha dalších, za intenzivní a on-line spolupráci, často bez ohledu na časová pásma.

· Pro úspěch akce byla velmi důležitá spolupráce a pomoc našeho velvyslanectví v Jižní Koreji. Let byl operován Korean Air a přestup našich cestujících je na korejském letišti Incheon.

· A hlavně děkuji paní generální konzulce v Sydney Haně Flanderové a jejímu malému, ale schopnému týmu, na kterém ležela a stále leží krizová komunikace s krajany, sestavení seznamů pasažérů našich letů a veškeré technické náležitosti nalodění pasažérů. Děkuji samozřejmě i kolegům z velvyslanectví v Canbeře, za jejich iniciativu i nasazení.

· Děkuji opakovaně i všem Čechům, kteří si navzájem pomáhali a pomáhají. To je strašně důležité.

Vím, že zdaleka nemáme koronavirus za sebou. Stále máme v Austrálii, Novém Zélandu i v Tichomoří naše občany na dlouhodobějších pobytech typu „pracovních prázdnin“ apod. Ale společným úsilím se podařil první velký a důležitý krok a tím je odvezení těch našich občanů, kteří byli v naléhavé situaci.

Ještě jednou všem děkuji a přeji pasažérům našich repatriačních letů šťastný let.

 

Tomáš Dub