english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká poslanecká delegace na Novém Zélandu

Ve dnech 17. – 21. listopadu proběhla dlouho připravovaná oficiální návštěva místopředsedy Poslanecké sněmovny pana Vojtěcha Pikala a Zahraničního výboru dolní komory Parlamentu ČR na Nový Zéland (NZ).

Cesta se uskutečnila téměř po pěti letech od poslední parlamentní návštěvy a měla dva hlavní cíle: oživení vztahů mezi ČR a Novým Zélandem a připomínku Sametové revoluce jak v rámci krajanských klubů, tak i tyto události a jejich význam prezentovat NZ představitelům.

V jejím rámci se uskutečnila politická jednání ve Wellingtonu. Mezi hlavní témata všech jednání patřil Program pracovní dovolené mezi ČR a NZ, rozvoj vzájemných vztahů, obchodní a bezpečnostní spolupráce, migrační politika, problematika uznávání českých řidičských průkazů, aj.

Delegace se hned první den svého pobytu setkala s krajany v Aucklandu a společně s nimi oslavila 30. výročí Sametové revoluce. V Aucklandu též proběhla oficiální večeře s českým honorárním konzulem Gregorym Shanahanem, jehož dlouholetou práci pro naši zem poslanci ocenili.

Čeští poslanci kromě toho rovněž stačili navštívit i známou vesnici Puhoi, založenou v roce 1863 česko-německými emigranty, a dodnes nazývanou „Bohemian Village“, prohlédla si místní muzeum, kostel a setkala se s tamními obyvateli, potomky tehdejších osadníků, kteří vesnici kdysi od základů vybudovali.

V hlavním městě Wellingtonu si delegace nejprve spolu s welingtonskými krajany též připomněla 30. výročí Sametové revoluce. Po té proběhla klíčová setkání s novozélandskými vládními a poslaneckými představiteli. Čeští poslanci byli oficiálně přivítáni v novozélandském parlamentu (viz video https://www.parliament.nz/en/watch-parliament/ondemand?itemId=210071) a následně pokračovali ve schůzce s předsedou Parlamentu NZ Trevorem Mallardem. Předseda Mallard ocenil politicky široké složení delegace a uvedl, že současná novozélandská vláda se snaží zintenzivnit vztahy s evropskými zeměmi a posílit obchodní spolupráci. Potvrdil, že početná česká komunita na NZ je jedním z klíčových aspektů bilaterálních vztahů.

Oficiální program pokračoval jednáním na Ministerstvu zahraničních věcí a obchodu NZ, kde diskutovali migrační politiku Nového Zélandu, připravovanou Dohodu o volném obchodu mezi NZ a EU i Brexit.

Delegace také zhodnotila situaci v regionu jihovýchodní Asie a Oceánie s 1. politickým náměstkem a místopředsedou vládní strany NZ First Fletcherem Tabuteauem.

Na závěr programu proběhlo stěžejní jednání s předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a obchod NZ Parlamentu Simonem O´Connorem.

Ve Welingtonu poslanci ukončili úspěšnou návštěvu Nového Zélandu a cesta následně pokračovala přesunem na Tasmánii, aby delegace pokračovala ve svém dalším náročném programu tentokrát v Austrálii.


Složení delegace:

Vojtěch Pikal - místopředseda Poslanecké sněmovny, vedoucí delegace

Ondřej Veselý - předseda Zahraničního výboru PSP ČR

Jaroslav Bžoch - místopředseda Zahraničního výboru PSP ČR

Marek Benda - člen Zahraničního výboru PSP ČR

Vít Rakušan - člen Zahraničního výboru PSP ČR

Veronika Cihelková - tajemnice Zahraničního výboru PSP ČR

Jitka Lipenská - odbor mezinárodních vztahů PSP ČR

Zdeněk Hofman - tlumočník

Galerie


Czech Parliamentary Delegation in New Zealand