english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká poslanecká delegace v Austrálii

Po splnění programu na Novém Zélandu navázala cesta Zahraničního výboru PS PČR vedeného místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Pikalem do Austrálie. V rámci cesty se uskutečnila politická jednání v Hobartu a Canbeře. Na Tasmánii také proběhla setkání s krajany za účelem oslav výročí 17. listopadu.
 

Mezi hlavní témata jednání patřil rozvoj bilaterálních vztahů, Pilotní program práce a dovolené, bezpečnostní a ekonomická témata.

Program cesty začal v pátek 22. listopadu jednáním s guvernérkou Tasmánie Kate Warner, která delegaci přijala v prostorách své historické rezidence v Královských botanických zahradách v Hobartu. Na úvod ocenila spolupráci při přípravě otevření Australského pavilonu v ZOO Praha (otevření se plánuje v první polovině příštího roku) a společně se svým manželem upozornila na oblast zemědělství, která má na Tasmánii velkou tradici a také značný potenciál pro spolupráci.

Po tomto jednání proběhlo v Královských zahradách setkání s českými krajany a slavnostní recepce k 30. výročí Sametové revoluce, kterou ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR uspořádala honorární konzulka na Tasmánii paní Milena Mills. Téma výročí Sametové revoluce bylo jedním z hlavních důvodů návštěvy poslanecké delegace, a proto se následně zúčastnili také recepce v Launcestonu, které se zúčastnilo přes 50 krajanů a také řada politiků. Setkání se uskutečnila na vinici významného tasmánského podnikatele českého původu Josefa Chromého.

V tomto duchu pokračoval i nedělní program, kdy se v prostorách Velvyslanectví v Canbeře uskutečnilo setkání české delegace s poslanci a senátory Australského parlamentu a se zástupci české komunity v Austrálii. V rámci setkání byla také otevřena panelová výstava k událostem roku 1989 (viz článek https://www.mzv.cz/canberra/cz/info_zpravy_udalosti/setkani_ceskych_a_australskych_poslancu.html)

Oslavám výročí Sametové revoluce se nevěnovala jen poslanecká delegace, ale i krajanské spolky z jiných koutů Austrálie a Nového Zélandu. V novozélandské Tauranze krajanský klub promítal film „Osmy“, v západní Austrálii pak zvolili film „Občan Havel“.

V pondělí 25. listopadu pokračoval program v australském hlavním městě Canbeře celodenním jednáním v australském Parlamentu. Čeští poslanci se setkali s iniciátorem skupiny přátel ČR v Parlamentu Austrálie Rickem Wilsonem, dále se členy Výboru pro zahraniční věci, obranu a obchod, s ministrem obchodu, tursimu a investic Simonem Birminghamem a nakonec s předsedy obou komor Parlamentu Scottem Ryanem a Tony Smithem.

 

Složení delegace:

Vojtěch Pikal - místopředseda Poslanecké sněmovny, vedoucí delegace

Ondřej Veselý - předseda Zahraničního výboru PSP ČR

Jaroslav Bžoch - místopředseda Zahraničního výboru PSP ČR

Marek Benda - člen Zahraničního výboru PSP ČR

Vít Rakušan - člen Zahraničního výboru PSP ČR

Veronika Cihelková - tajemnice Zahraničního výboru PSP ČR

Jitka Lipenská - odbor mezinárodních vztahů PSP ČR

Zdeněk Hofman - tlumočník

Galerie


Parliamentary Delegation in Australia