english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika posílá pomoc ničené Austrálii. MZV poskytne dva miliony korun

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček rozhodl dne 8. ledna 2020 o zaslání finanční humanitární pomoci Austrálii ve výši 2 mil. Kč na zmírnění dopadů ničivých požárů ve státu Victoria.

Českou humanitární pomoc dle doporučení australského ministerstva zahraničí dostanou záchranné a krizové složky v postižených oblastech. Konkrétní využití dojedná české velvyslanectví v Canbeře, které také průběžně sleduje potřeby našich krajanů. „Zejména chceme podpořit lidi, kteří přišli o přístřeší, ověříme též možnosti podpory protipožární ochrany,“ uvedl ministr Petříček.

MZV nadále zůstává v kontaktu s australskými partnery ohledně případné další pomoci. Velvyslanectví ČR v Canbeře mj. zprostředkovalo nabídku pražské ZOO na vyslání expertů na obnovu chovu ohrožených zvířat.

Česká republika zároveň svou pomoc úzce koordinuje s Evropskou komisí a členskými státy EU. Společně pomáháme Austrálii při mapování hořících území i při podpoře lidí, kteří vlivem požárů přišli o své domovy. Výhledově podpoříme také dlouhodobější obnovu přírody a krajiny a opatření, která by měla snížit rizika opakování tak rozsáhlé katastrofy.