english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kühnův dětský soubor zpíval v Canbeře

Ve dnech 27. - 30. října t.r. v Canbeře zahájil své první australské turné Kühnův dětský sbor (KDS). 

Jedná se o soubor s dlouholetou hudební tradicí (zal. 1932) a bohatými mezinárodními zkušenostmi. Po předchozích úspěšných cestách do mnoha zemí všech ostatních kontinentů se „Kühňata“ vypravila na pátý kontinent jako na svůj zatím nejvzdálenější zájezd. Pod vedením sbormistra Petra Louženského vystupovalo v Canbeře Koncertní oddělení KDS ve složení 34 sboristů a sboristek ve věku od 12 do 27 let s průměrným věkem 16,76 let.

Hlavním důvodem cesty do Canberry bylo pozvání ZÚ k vystoupení souboru na slavnostní recepci ke státnímu svátku 28. října na českém velvyslanectví, kvůli kterému soubor obohatil svůj repertoár mj. i o australskou hymnu, a to v naprosto perfektním provedení. Ve stejný den večer soubor uskutečnil koncert v presbyteriánském kostele svatého Ondřeje v Canbeře, na kterém zazněly skladby mj. P. I. Čajkovského, B. Smetany, A. Dvořáka; varhanní mezihrou zpěv vkusně doprovodil Jan Kalfus.

Dne 29. října se soubor prezentoval v canberrské základní škole ve čtvrti Mawson. Nejprve se soubor spolu s místními žáky zapojil do celoaustralské pěvecké akce písně „Gold“ na melodii skladby „Count us in“ a poté zazpíval několik českých, moravských a slovenských písní. Své účinkování ve škole zakončil českou a poté 1. slokou australské hymny, žáci místní ZŠ plynule zazpívali 2. sloku. Brilantními výkony celého souboru na všech uvedených akcích uváděla Kühňata své posluchače v nadšení.

Příprava návštěvy trvala více než rok a neobešla se bez problémů, které se podařilo vyřešit díky vstřícnosti, pomoci a spolupráci mnoha ochotných a obětavých lidí, zejména z krajanského spolku BESEDA, který na 4 dny poskytl svoji budovu v k hlavnímu městu přilehlému Queanbeyanu pro ubytování a zázemí sboru. Velvyslanectví tímto krajanskému spolku Beseda za poskytnutí bezplatného ubytování děkuje, neboť se tím významně podílel na úspěšném rozjezdu prvního turné KDS po Austrálii a Novém Zélandu.

Celkem třítýdenní turné dále pokračuje v novozélandském Aucklandu a Wellingtonu, zakončeno bude opět v Austrálii, a to v Melbourne, vystoupením na největším festivalu české a slovenské kultury na jižní polokouli VodaFest, a v Sydney koncerty v rámci hudebního festivalu ve čtvrti Glebe.
 

Galerie


Kühnův dětský sbor v Canbeře