english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský se v Praze setkal s Josefem Chromým

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský se setkal s panem Josefem Chromým, významným australským krajanem a držitelem ceny Gratias Agit, kterou MZV ČR uděluje za šíření dobrého jména ČR v zahraničí.

Pan Josef Chromý OAM (narozen v roce 1930 v Československu) se zasloužil mj. o tasmánský potravinářský a vinařský průmysl, neboť se mu podařilo vybudovat a úspěšně rozvíjet přední tasmánská vinařství.

Josefova osobní cesta od nemajetného přistěhovalce k úspěšnému podnikateli se stala inspirací pro mnoho lidí nejen na Tasmánii. Již před lety nám Josef vyprávěl svůj životní příběh. "Před více než 50 lety jsem sem přišel jen s nadějí a ambicemi. Tasmánci mě přijali a s jejich pomocí jsem byl odměněn za výzvy a rizika, která jsem na sebe vzal v masném i vinařském průmyslu." Během následujících 40 let využil své dovednosti mistra řezníka a malovýrobce a vybudoval ze svého podniku Blue Ribbon Meat Products jednu z předních tasmánských značek.

V roce 1993 byla společnost Blue Ribbon uvedena na australskou burzu a Josef získané peníze použil na investice do začínajícího vinařského průmyslu v Tasmánii. Právě od té doby Josef s velkým úspěchem rozvíjel přední tasmánská vinařství.