english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světoznámý český sklář Martin Janecký v Austrálii

Český sklářský mistr Martin Janecký přijel na třítýdenní hostování v Canberra Glassworks a na Australian National University.

Při své veřejné prezentaci ve čtvrtek 10.9. 2015 svým umem upoutal všechny diváky, kteří se večer sešli na půdě Canberra Glassworks v Kingstonu. Během devadesáti minut p. Janecký vytvořil detailně propracovanou koňskou hlavu, aniž by ke všeobecnému údivu postupoval podle předlohy či náčrtu. I přes nesporný talent a světovou proslulost je p. Janecký skromný mladý muž, jehož zapálení a radost z tvoření jsou velmi nakažlivé. Další divácky velmi úspěšnou prezentaci v Canberra Glassworks předvedl v sobotu 12.9. 2015 při níž stvořil torzo ženské postavy.

V těchto dnech se p. Janecký přesunul na Australian National Univerzity kde je uměleckým hostem ve sklářské dílně, kde čtvrtek 24.9. 2015 v 18:00 hodin, v SOA Lecture Theatre proběhne veřejná prezentace (viz. přiložená pozvánka).

Krátká biografie: Martin Janecký začal pracovat se sklem v dílně svého otce když mu bylo 13 let. Narodil se v České republice, kde studoval sklářské umělecké řemeslo. K tradici českých sklářů se stále hrdě hlásí. V posledních letech žije a pracuje v USA. V jednom z rozhovorů, které poskytl při svém pobytu v centru českého sklářství v Novém Boru říká: "Jsem řemeslem odchovaný. Věnuji se tomu a nestydím se za to, že dělám rukama. Na věci přicházím tím, že pořád pravuji. Když jsem zavřený na Aljašce, tak pořád dělám. A tak se to nějak nabaluje. Nechodím do lesa objímat stromy, abych na něco přišel. To by mi nefungovalo."

přílohy

Martin Janecky at ANU - Invitation 387 KB PDF (Acrobat dokument) 16.9.2015

Galerie


Public presentation - Martin Janecky (Canberra Glassworks)