english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GOV.UK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úmrtí královny Alžběty II.

S velkým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II., hlavy Australského svazu.

Královna uskutečnila 16 oficiálních návštěv Austrálie a byla prvním vládnoucím britským monarchou, který Austrálii navštívil. Podle odhadů během první oficiální návštěvy v roce 1954 ji vidělo až 75 % australské populace. Dnes ráno po oznámení jejího úmrtí popsal australský premiér Anthony Albanese královninu vládu jako "historickou" a "oddanou povinnostem, rodině, víře a službě". Princ Charles, následník trůnu, bude oficiálně jmenován Charlesem III., z Boží milosti králem Austrálie a jeho dalších království a území, hlavou Commonwealthu.

Královna navštívila Českou republiku v roce 1996 společně s princem Philipem na pozvání prezidenta Václava Havla. Součástí programu královny byla též návštěva Prahy a Brna. Prezidentu Václavu Havlovi udělila „Velkokříž britského Řádu Lázně“ (Grand Cross of the British Order of the Bath), jedno z nejvyšších britských vyznamenání. Václav Havel poté královně předal Řád Bílého lva první třídy s Řádovým řetězem (Order of the White Lion, First Class, with the Chain of the Order), který přísluší jen hlavám států.

Pro ty, kteří chtějí napsat kondolenci, byl připraven kondolenční formulář online (kondolence budou zaslány do Buckinghamského paláce a archivovány Commonwealthem). Formulář je k dispozici pod následujícím odkazem: https://www.pmc.gov.au/condolence-form.

Australské ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje na výrazné cestovní komplikace při cestě do Spojeného království.

 

Spuštění vlajky na půl žerdi

Spuštění vlajky na půl žerdi

Královna Alžběta v Sydney

Královna Alžběta v Sydney

Královna Alžběta a prezident Václav Havel

Královna Alžběta a prezident Václav Havel